Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kvantový skok – ale kam?

Tiskem proběhla zpráva, že v Německu (Prenzlau) byla zprovozněna „údajně první hybridní elektrárna na světě kombinující výrobu elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů a vodíku“.

Na začátek je vhodné vysvětlit opatrnou formulaci zprávy o údajném prvenství. Již v roce 1891 dánský profesor fyziky Poul la Cour vyráběl vodík z elektřiny z větrných elektráren elektrolýzou vody, vyrobený vodík skladoval v plynojemu a následně využíval v plynových lampách k osvětlování objektů. Z následujícího popisu hybridní elektrárny poblíž Prenzlau je zřejmé, že v zásadě odpovídá historické koncepci Poula la Coura, ovšem realizované v současných technologických podmínkách.Popis hybridní elektrárny PrenzlauPro potřeby blogu si vystačíme se zcela elementárním výkladem principu funkce elektrárny:

Technologické systémy elektrárny Prenzlau
Zdroj: ENERTRAG (NSR)
Základem pilotního projektu elektrárny jsou tři větrné turbíny s nominálním výkonem 2 MWe. Ve standardním provozu dodávají elektřinu do elektrické sítě. V případě „nadvýroby“ elektřiny z větru, kdy provozovatel elektrické sítě aktuálně vyráběnou elektřinu nepotřebuje, je elektrický výstup z větrných turbín automaticky připojen na přívod elektrolyzéru, který rozkladem vody vyrábí vodík (120 Nm3/hod.) a kyslík (60 Nm3/hod.). Vodík je skladován v pěti nádržích (31 bar, celkem 1 350 kg) a může být následně dodáván např. do speciálních plníren pro „tankování“ do automobilů.
Vodíkové hospodářství bylo integrováno do větrné elektrárny především proto, aby bylo možné využít vodíku jako akumulačního média a zajistit tak výrobu elektřiny i v klimaticky nepříznivých podmínkách a takto vyrovnávat kolísavou výrobu elektřiny. Takže v případě potřeby je nashromážděný vodík přiváděn z nádrží, směšován s bioplynem (max. 70% vodíku) a výsledná směs je využívána jako palivo pro dvě CHP jednotky pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla.
Dostupné informační zdroje udávají příkon elektrolyzéru 0,5 MW, výkon CHP jednotek 2x0,35 MWe (roční výroba 2 776 MWh) a 2x0,34 MWt (roční výroba 2 250 MWh). Vodíkové hospodářství a CHP jednotky tedy zajišťují „vodíkem zálohovanou“ výrobu elektřiny v pásmu 0,7 MWe, tj. pouze malou část celkového instalovaného výkonu 6 MWe. Jedná se však o pilotní projekt, jehož cílem je prezentovat relevantní provozní výsledky, k čemuž postačuje i stávající skromná dimenze jednotlivých systémů. Jenom pro srovnání měřítek: stávající výkon větrných elektráren v Německu činí cca 27 000 MWe, přičemž ve „zvláště vydařených dnech“ kolísá jejich výkon v rozmezí 20 000 MWe za 24 hodin.
Takže nyní trochu realismu
Hybridní elektrárna je bezesporu velmi zajímavé technické dílo. Ovšem, jak je v poslední době zvykem, tak se na tyto výzkumné technické projekty nabaluje velké množství environmentalisticko-politického mediálního balastu. Většinou ve formě výkřiků o tom, že klasická energetika je tímto excelentním technickým řešením definitivně vyřízena a nacházíme se na prahu technologické revoluce směle směřující k energetickému komunismu s výrobou dostatku energie z obnovitelných zdrojů a vodíku. Pro některé profesionální zelené literáty z oblasti energetiky je to sice házení hrachu na zeď, nicméně dovolím si připomenout některé skutečnosti.
O vodíku
Nemá cenu nosit dříví do pěstěného lesa, proto technicky orientovaným čtenářům mohu doporučit stránky České vodíkové technologické platformy, kde naleznou velmi dobře zpracované informace o rozmanitých technologiích výroby vodíku, palivových článcích, vodíkových spalovacích motorech, účinnosti technologií, systémech skladování vodíku a bezpečnosti. Již po zběžném pročtení i nezasvěcený čtenář rychle zjistí, že pro techniky vodík rozhodně není a ani v budoucnu nebude jednoduché médium.
Vybudování vodíkové infrastruktury
Je zřejmé, že podmínkou smysluplnosti kombinace masivního využití OZE a velkovýroby vodíku z „přebytečné elektřiny“, řekněme v rámci technické koncepce elektrárny v Prenzlau, je existence rozvětvené a propracované vodíkové infrastruktury. Jedná se např. o využívání vodíku pro pohon statisíců až jednotek milionů vozidel a odpovídající infrastrukturu „čerpacích stanic“. Odhlédneme–li od řady technických problémů, zmíněných v odkazovaných textech technologické platformy, hovoříme minimálně o desítkách let intenzivního budování a bilionech eur nákladů. Již z tohoto hlediska může zůstat klasická energetika naprosto v klidu. Rovněž připomínám, že německá vláda vyhlásila v srpnu r. 2009 velmi ambiciózní plán zavádění elektromobilů (předpoklad 1 milion vozů do roku 2020), takže vozy na vodíkový pohon představují z tohoto pohledu konkurenční koncepci, zcela nepochybně z pohledu dalšího „odsávače“ státních dotací na výzkum technologií.
Cyklus „elektřina – vodík – elektřina“ aneb jak nám předci dávají na frak
Další potenciální možností je využití vodíku jako média pro akumulaci energie, což umožní regulaci výroby elektřiny z větrných a fotovoltaických elektráren dle potřeb síťových operátorů. Ovšem nic není zadarmo, až už hovoříme o energii nebo o penězích.
Technologická platforma udává účinnost výroby vodíku elektrolýzou vody ve výši cca 85% a ztráty energie pro vysokotlaké skladování v plynné fázi cca 30%, v kapalné fázi cca 40%. Za těchto podmínek jsme schopni vodík vyrábět a relativně krátkodobě přechovávat. Pro následnou velkovýrobu elektřiny ve spalovacích turbínách v paroplynovém cyklu lze předpokládat obdobné hodnoty jako pro nejmodernější turbíny na zemní plyn, tj. účinnost 60%. Dovolím si tvrdit, že nasazení vodíkových palivových článků ve výkonových rozmezích „velké energetiky“, řekněme v řádu alespoň stovek MW, je prozatím hudbou budoucnosti. Nicméně ani palivové články zřejmě nepřekročí účinnost 60%. Takže na konci tohoto technologického řetězce docházíme k výsledné hodnotě účinnosti akumulace elektřiny „přes vodík“ cca 30-35%. Nejenom z tohoto ale ještě z mnoha dalších technologických důvodů se předchozí generace techniků rozhodly elektřinu akumulovat jednodušeji, efektivněji a v podstatně větším množství, prostřednictvím potenciální energie vody v přečerpávacích vodních elektrárnách, a to s výslednou účinností akumulace energie cca 75%.
Braniborský premiér Matthias Platzeck označil elektrárnu Prenzlau za "kvantový skok kupředu" v oblasti zelené energetiky. Ovšem z hlediska účinnosti akumulace elektřiny začíná vodíková technologie skákat s výrazným handicapem oproti technologiím, které již desítky let používáme. Na druhou stranu je skutečně schopna splnit požadované technické zadání, tj. zajistit akumulaci energie. Zvláště v podmínkách, kdy pro uživatele a provozovatele není prioritní ekonomika projektů.
Potřeba přizpůsobení sítí masivnímu rozvoji obnovitelných zdrojů
Technická řešení typu hybridní elektrárny Prenzlau jsou logickým důsledkem prudce se zvyšujícího podílu větrných a fotovoltaických elektráren v elektrizační soustavě, které akcelerují potřebu výzkumu nejrůznějších forem akumulace velkého množství energie, protože výstavba přečerpávacích vodních elektráren stagnuje.
Vodíkové technologie jsou v energetice studovány více než sto dvacet let a již několikrát se v minulosti hovořilo o jejich brzkém přechodu do všední technické praxe. Ovšem stejně jako jiné technologie se musí vyrovnat s fyzikálními, technologickými, materiálovými a ekonomickými limity a matematicky řešeno se „systémovými okrajovými podmínkami“. A teprve budoucnost ukáže, zda budou všechny tyto limity a podmínky skutečně nastaveny tak, aby vodíková energetika opravdu překročila rámec výzkumných a demonstračních projektů typu elektrárny v Prenzlau a stala se nepřehlédnutelnou součástí energetického mixu.
(Psáno pro blog.iDNES)
Petr Nejedlý
 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Nejedlý | neděle 30.10.2011 12:07 | karma článku: 31,27 | přečteno: 3754x
  • Další články autora

Petr Nejedlý

Německá energetická transformace – aktualizace 2017 (díl 3)

Závěrečný díl miniseriálu o energetické transformaci z pohledu plnění cílů v oblasti ochrany životního prostředí a klimatu, spolehlivosti dodávek energie a hospodárnosti.

21.5.2017 v 10:45 | Karma: 23,66 | Přečteno: 1443x | Diskuse| Věda

Petr Nejedlý

Německá energetická transformace – aktualizace 2017 (díl 2)

Pokračování miniseriálu o energetické transformaci z pohledu plnění cílů v oblasti ochrany životního prostředí a klimatu, spolehlivosti dodávek energie a hospodárnosti.

14.5.2017 v 10:59 | Karma: 17,46 | Přečteno: 829x | Diskuse| Věda

Petr Nejedlý

Německá energetická transformace – aktualizace 2017 (díl 1)

Poradenská společnost McKinsey od září 2012 pravidelně zveřejňuje analýzu, která na základě hodnocení patnácti parametrů názorně dokladuje postup energetické transformace.

9.5.2017 v 14:56 | Karma: 22,87 | Přečteno: 1381x | Diskuse| Věda

Petr Nejedlý

Jižní Austrálie, kraj bez baseloadu a po sérii blackoutů

Jižní Austrálie měla být globálním příkladem náhrady uhelných elektráren pracujících v základním zatížení obnovitelnými zdroji. K prvnímu blackoutu došlo za necelých pět měsíců.

23.4.2017 v 13:24 | Karma: 31,45 | Přečteno: 1498x | Diskuse| Věda

Petr Nejedlý

O jednom zimním týdnu a obnovitelných zdrojích v Německu

Elektroenergetika musí zajistit spolehlivé dodávky elektřiny i za nejnepříznivějších podmínek, které v případě obnovitelných zdrojů určují přírodní vlivy.

26.3.2017 v 14:08 | Karma: 35,13 | Přečteno: 1590x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Přes Česko jdou bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  22:48

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Přes Česko jdou bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  22:48

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Hamás kývl na návrh k příměří. Izrael má řadu výhrad, akce v Rafáhu pokračuje

6. května 2024  18:56,  aktualizováno  22:09

Palestinské hnutí Hamás v pondělí přijalo návrh dohody o příměří s Izraelem předložený Egyptem a...

Rusko spouští výrobu dříve zakázaných raket středního a krátkého doletu

6. května 2024  22:08

Rusko urychluje vývoj a spouští výrobu raket krátkého a středního doletu, uvedl server Meduza s...

Německo na Putinovu inauguraci zástupce nevyšle, Francie a Slovensko ano

6. května 2024  16:14,  aktualizováno  20:36

Německo v pondělí oznámilo, že nebude mít svého zástupce na úterní inauguraci ruského prezidenta...

  • Počet článků 157
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3028x
Autor je absolvent ČVUT, fakulty elektrotechnické, specializace jaderné elektrárny. Od ukončení studií v r. 1988 pracuje ve společnosti ČEZ a.s., jaderná elektrárna Temelín - v současné době jako manažer útvaru technika, Výstavba jaderných elektráren. Profesně se zabývá elektroenergetikou, zvláště jadernou energetikou. Ačkoliv je technicky vzdělán, zajímá se rovněž o historickou religionistiku (z pohledu ateisty) a cizí jazyky (angličtina, němčina, ruština, francouzština).