Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nacpeme uhlík znovu pod zem a zachráníme lidstvo?

Technologie Carbon Capture & Storage má lidstvu umožnit vyrábět energii z fosilních zdrojů a zároveň snížit emise CO2 téměř na nulu. Opravdu to nemá žádnou chybu?

Je to vlastně velmi jednoduché. Zachytíme vznikající CO2 ze spalování fosilních paliv v elektrárnách a potom tento plyn uložíme v podzemních úložištích. Pro bojovníky proti klimatické změně potažmo emisím skleníkových plynů naprosto pohádková technologie. Ostatně už si ji dávno všimli. Ve svém minulém článku jsem psal o studii Světového fondu na ochranu přírody (WWF), v které je na těchto technologiích postavena budoucí světová elektroenergetika.  Pojďme se tedy trochu blíže podívat na ten technologický zázrak, který zachrání naši planetu před klimatickou změnou. Technologie Carbon Capture & Storage (zachycování a ukládání uhlíku)Jedním z nejpropracovanějších projektů technologie CCS na světě v současné době disponuje německý energetický koncern Vattenfall. Technici spustili v dubnu 2007 testovací jednotku o výkonu 0,5 MWt a nedávno (konkrétně 9. září 2008) za účasti politických elit uvedli jako první na světě do provozu pilotní CCS elektrárnu Schwarze Pumpe (Lausitz) o výkonu 30 MWt. 

Pilotní CCS elektrárna Schwarze Pumpe (Lausitz, NSR)
Zdroj: Vattenfall Europe AG 

Jaké technologie separace CO2 jsou vlastně k dispozici?V principu lze využít několik základních technologií, jak se zbavit nežádoucího CO2: 1) spalování paliva se vzduchem a následná separace CO2 ze spalin (tzv. post combustion capture), 2) spalování paliva s čistým kyslíkem a následná separace CO2 ze spalin (tzv. Oxy-Fuel technology), 3) zplynování paliva před spálením, konverze CO z plynu na CO2, separace CO2 a vodíku a následné spalování čistého vodíku (pre combustion capture, IGCC - Integrated Gasification Combined Cycle).  Technicky nejpropracovanější technologií je varianta č. 3. Ovšem technologie zplyňování paliva je prakticky neslučitelná s technologií již vybudovaných fosilních elektráren. Z tohoto důvodu bylo rozhodnuto o prověření technické varianty č. 2 (Oxy-Fuel).  Jak to celé funguje?Leccos nám napoví následující zobrazení základních technologických objektů CCS (Oxy-Fuel) elektrárny:

Pilotní CCS elektrárna Schwarze Pumpe (základní technologické objekty)
Zdroj: Vattenfall Europe AG 
Legenda (shora dolů, zleva doprava):

CO22

Přesnější technickou představu si můžeme udělat z ideového technologického schématu elektrárny:

Pilotní CCS elektrárna Schwarze Pumpe (ideové technologické schéma)
Zdroj: Vattenfall Europe AG 
Legenda (řazeno abecedně):

palivo
CO22
Dampfturbine
Elektrizitätelektřina
Entschwefelung
Entstaubung
Flugasche
Gips
Kesselkotel
Kesselasche
Kondensator
Kühlwasser
Luftvzduch
Luftzerlegung
22
Sauerstoffkyslík
Stickstoffdusík
Wasservoda

Jak je zřejmé z obrázku, vzduch přiváděný do kotle prochází nejdříve separační jednotkou, v které je odeseparován kyslík, přičemž dusík a ostatní plyny jsou odváděny mimo systém spalování. Tímto způsobem docílíme nižších množství zpracovávaného plynu a vyhneme se následným potížím s oxidy dusíku (NOx), které samy o sobě přinášejí značné komplikace z hlediska ochrany ovzduší a rovněž docílíme zvýšení výsledné koncentrace CO2 ve spalinách. Takže v případě Oxyfuel technologie není práškové uhlí v kotli spalováno v normálním vzduchu, nýbrž ve směsi čistého kyslíku a recyklovaných spalin. Zhruba 75% CO2 vznikajícího při hoření je takto vraceno zpět do kotle. Spaliny jsou následně zpracovávány obdobným způsobem jako v současných moderních uhelných elektrárnách, tj. prochází odlučovačem popílku, odsiřovací jednotkou a dalšími čistícími jednotkami. Po odsíření máme k dispozici plyn s velmi vysokou koncentrací CO2 (až 98%) a obsahem vodní páry. Plyn následně vstupuje do chladiče, kde dochází ke kondenzaci vody. Na konci tohoto technologického řetězce tedy máme téměř čistý CO2, který je následně transportován kompresorem do zpracovací jednotky, kde je buď zkapalněn a přečerpáván do transportních vozidel nebo stlačen na požadovaný transportní tlak a potrubím dopraven na konečné úložiště. Kde se má CO2 ukládat? Zpracovaný CO2 je možné ukládat ve vhodných geologických formacích pod zemským povrchem nebo v hlubinách oceánu. Pro ukládání CO2 jsou potenciálně vhodné následující geologické formace:   1) tzv. „červená jalovina“ v hloubce cca 3500 m pod zemským povrchem 2) podzemní vodní jezera (tzv. aquifery) 3) vytěžená ložiska ropy a zemního plynu 4) produkční ložiska ropy a zemního plynu (injektáž tlakového CO2 má zároveň umožnit lepší dotěžení ropy a zemního plynu)

Některé z možností ukládání CO2
Zdroj: Vattenfall Europe AG 


Má to celé nějakou chybu?
Bohužel ano, a to hned několik a poměrně zásadních.  

1) Energetická bilance
Jak si již pozorní čtenáři zajisté všimli ve zjednodušeném technologickém schématu, u separační jednotky a kompresoru na CO2 jsou zobrazeny šipky s označením přívodu el. energie. Rovněž další technologická zařízení v systému separace, zpracování a transportu CO2 vyžadují přívod energie. Celkově to znamená výrazné zvýšení vlastní spotřeby, což ve svém důsledku znamená snížení čisté účinnosti elektrárny přibližně o 6-14% a navýšení spotřeby paliva o 20-40%.  

2) Uhlíková bilance
Naším primárním a nejušlechtilejším cílem je zmenšit množství emitovaného CO2. Jak jsem uvedl výše, technologie separace a zpracování CO2 je energeticky náročná. Nebo-li musím spalovat více fosilního paliva, abych mohl vyrobit elektřinu pro pohon doplňkových technologií na separaci a zpracování CO2 a zároveň tím tedy produkuji další „dodatečný“ CO2. Rovněž technologie vlastní přepravy a ukládání CO2 vyžaduje určité množství energie a fosilních paliv (přeprava potrubím, automobily, loděmi apod.). Výsledná uhlíková bilance musí zůstat záporná, a to, pokud možno, co nejvýrazněji. Tzn., že množství zachyceného a uloženého CO2 (mínus) musí být větší než navýšení emisí způsobené spotřebou energie a fosilních paliv na technologie zachycování, transportu a ukládání CO2 (plus). Pokud bych chtěl např. loděmi přepravovat zachycený CO2 ve formě zkapalněného plynu z německých elektráren do ropných ložisek na Blízkém východě, mohu mít s uhlíkovou bilancí problém. Podotýkám, že toto je teoretický příklad pouze pro ilustraci problému. 

3) Kapacita a budoucí využití potenciálních úložišť
V současné době je odhadována na zhruba 70-násobek celosvětové roční produkce CO2. Rovněž je nutno připomenout, že po injektáži CO2 je (bývalé) ložisko čehokoliv navždy zapovězeno pro budoucí těžbu modernější technologií popř. jakékoliv jiné využití. Bude to natlakovaná plynová láhev čekající na vhodné podmínky k vypuštění plynu. 

4) Bezpečnostní rizika
Geologické formace samozřejmě nejsou certifikované tlakové nádrže. Lze předpokládat, že CO2 bude v určité míře unikat podél geologických zlomů. Takže je pouze otázkou času (možná i tisíciletí), kdy uskladněný plyn postupně unikne. 

Ukládaný CO2 má být skladován pod vysokým tlakem. Zvýšení tlaku v úložišti může způsobit mikrozemětřesení s rizikem narušení nadložních vrstev a náhlého a nepředvídatelného masového úniku CO2.  

Problém je v tom, že CO2 přestává být ve vyšších koncentracích neškodným sodovkovým plynem a zabíjí. Uvádí se, že objemová koncentrace CO2 okolo 8% zabíjí člověka do 30-60 minut.  

Nechci čtenáře na konci roku přespříliš strašit, ale k podobné katastrofě již došlo 21. srpna 1986 u jezera Nyos v severozápadním Kamerunu. Předpokládaný únik CO2 při jezerní zemětřesné erupci byl vyčíslen na 1,6 milionu tun. Podle dostupných zdrojů bylo v okolí 20 km okolo jezera udušeno údajně až 1700 lidí a 3500 hospodářských zvířat. 

Je zcela absurdní, že technologie CCS prosazují lidé, kteří velmi rádi a velmi často hovoří o potenciálních a až zcela hypotetických bezpečnostních rizicích hlubinných úložišť jaderného odpadu, ale velmi reálná bezpečnostní rizika úložišť stovek milionů kubíků CO2 je nechávají zcela v klidu. Ochranu životního prostředí si osobně představuji poněkud jinak. 

Závěr
Technologie CCS jsou teprve v plenkách. Doposud nejsou veřejně k dispozici ani data z pilotní elektrárny Schwarze Pumpe v Lausitz. V roce 2012-2015 má být uvedena do provozu demonstrační elektrárna o výkonu 300-500 MWe, což bude první zlomový bod, kdy se naplno projeví veškeré výhody/nevýhody technologie CCS. V současné době jsem opravdu na pochybách, zda technologie CCS mají vůbec nějaký smysl z hlediska výsledné energetické a uhlíkové bilance. A bezpečnostní rizika trvalých úložišť CO2 jsou zcela nepochybně nesrovnatelně vyšší než u trvalých úložišť jaderného odpadu. Dočkejme tedy času. 

Závěrem všem svým čtenářům děkuji za téměř 34 000 přístupů na můj blog za necelých sedm měsíců v roce 2008 a loučím se s přáním všeho nejlepšího do roku 2009. 

Petr Nejedlý 

Autor: Petr Nejedlý | úterý 30.12.2008 21:19 | karma článku: 33,61 | přečteno: 5493x
  • Další články autora

Petr Nejedlý

Německá energetická transformace – aktualizace 2017 (díl 3)

Závěrečný díl miniseriálu o energetické transformaci z pohledu plnění cílů v oblasti ochrany životního prostředí a klimatu, spolehlivosti dodávek energie a hospodárnosti.

21.5.2017 v 10:45 | Karma: 23,66 | Přečteno: 1443x | Diskuse| Věda

Petr Nejedlý

Německá energetická transformace – aktualizace 2017 (díl 2)

Pokračování miniseriálu o energetické transformaci z pohledu plnění cílů v oblasti ochrany životního prostředí a klimatu, spolehlivosti dodávek energie a hospodárnosti.

14.5.2017 v 10:59 | Karma: 17,46 | Přečteno: 829x | Diskuse| Věda

Petr Nejedlý

Německá energetická transformace – aktualizace 2017 (díl 1)

Poradenská společnost McKinsey od září 2012 pravidelně zveřejňuje analýzu, která na základě hodnocení patnácti parametrů názorně dokladuje postup energetické transformace.

9.5.2017 v 14:56 | Karma: 22,87 | Přečteno: 1378x | Diskuse| Věda

Petr Nejedlý

Jižní Austrálie, kraj bez baseloadu a po sérii blackoutů

Jižní Austrálie měla být globálním příkladem náhrady uhelných elektráren pracujících v základním zatížení obnovitelnými zdroji. K prvnímu blackoutu došlo za necelých pět měsíců.

23.4.2017 v 13:24 | Karma: 31,45 | Přečteno: 1498x | Diskuse| Věda

Petr Nejedlý

O jednom zimním týdnu a obnovitelných zdrojích v Německu

Elektroenergetika musí zajistit spolehlivé dodávky elektřiny i za nejnepříznivějších podmínek, které v případě obnovitelných zdrojů určují přírodní vlivy.

26.3.2017 v 14:08 | Karma: 35,13 | Přečteno: 1590x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Co v EU prosadili čeští europoslanci? Nabíječky i Erasmus, připomínají se

28. dubna 2024

Premium V Bruselu a Štrasburku proběhlo v týdnu velké loučení. Ve stávajícím složení se totiž europoslanci...

Děti na Haiti cestou do školy překračují mrtvoly. Misie z USA líčí praktiky gangů

28. dubna 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Co mi vyprávěli po telefonu známí z Haiti, k nimž tam jezdím: školy a obchody se řídí podle toho,...

Zastřelili ho, pomočili a pověsili. Jak vznikla fotka mrtvého Mussoliniho

28. dubna 2024

Seriál Doufal, že uteče a i s milenkou dožije v bezpečí. To by se však víc než dvě dekády nesměl chlubit...

Hamás zveřejnil video Američana a Izraelce unesených v říjnu loňského roku

27. dubna 2024  19:18,  aktualizováno  21:55

Palestinské hnutí Hamás v sobotu zveřejnilo video zachycující dva z rukojmích, které uneslo při...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 157
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3028x
Autor je absolvent ČVUT, fakulty elektrotechnické, specializace jaderné elektrárny. Od ukončení studií v r. 1988 pracuje ve společnosti ČEZ a.s., jaderná elektrárna Temelín - v současné době jako manažer útvaru technika, Výstavba jaderných elektráren. Profesně se zabývá elektroenergetikou, zvláště jadernou energetikou. Ačkoliv je technicky vzdělán, zajímá se rovněž o historickou religionistiku (z pohledu ateisty) a cizí jazyky (angličtina, němčina, ruština, francouzština).