Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

První solární věž v Německu

Dostal jsem tip na zajímavý výzkumný solární projekt s žádostí o komentář. Jedná se o demonstrační solární věžovou elektrárnu v Německu.

Umístění elektrárnyElektrárna je instalována ve městě Jülich v Severním Porýní-Vestfálsku, poblíž francouzsko-německé hranice, přibližně 25 km severovýchodně od Aachenu (Cáchy). Základní technologická koncepce solární elektrárny se zásobníkem tepla je v principu stejná jako u španělské elektrárny Andasol 1, kterou jsem prezentoval na blogu před rokem.Způsob využití sluneční energieV odkazované elektrárně Andasol 1 jsou k výrobě tepla využívány koncentrační sluneční kolektory (parabolická zrcadla), v jejichž ohnisku je vedeno potrubí s cirkulujícím speciálním olejem jako teplonosným médiem. V elektrárně Jülich jsou sluneční paprsky koncentrovány do absorbéru o ploše 22 m2 instalovaného na vrcholu 60 m vysoké věže, s využitím 2 153 počítačově řízených pohyblivých rovinných zrcadel (tzv. heliostatů) o celkové ploše 18 000 m2. Zrcadla jsou instalována na ploše 8 hektarů.

Solární věžová elektrárna ve městě JülichZdroj: Solarturmkraftwerk JülichZákladní technická koncepce elektrárnyPrimárním teplonosným médiem je vzduch, který je nasáván z venkovního prostředí skrz absorbér dovnitř věže. Vlastní absorbér je sestaven z modulů vyrobených z porézního keramického materiálu. V absorbéru se vzduch zahřívá na teplotu přibližně 680°C a následně vstupuje do tepelného výměníku vzduch-voda (parogenerátoru), v kterém se vyrábí pára s parametry 480°C, 26 bar. Sekundární (parní) okruh je obdobný jako u standardních parních elektráren. Výkon generátoru činí 1,5 MWe. Funkce elektrárny je prezentována na následujícím technologickém schématu.

Zjednodušené technologické schéma solární elektrárny Jülich:Zdroj: Solarturmkraftwerk JülichAkumulační zásobník teplaNezbytnou podmínkou pro zajištění stabilního provozu elektrárny je zásobník tepla, který je umístěn ve dvou patrech věže a instalován v  tepelně izolované ocelové nádrži. V zásobníku se nachází keramický materiál s vysokou tepelnou kapacitou. Při zvýšené intenzitě slunečního záření prochází horký vzduch zásobníkem a zahřívá vnitřní keramické části. Naopak při snížené intenzitě slunečního záření je teplo ze zásobníku využíváno pro ohřev procházejícího chladného vzduchu.

Zjednodušené schéma vnitřního uspořádání solární elektrárny Jülich:Zdroj: Solarturmkraftwerk JülichLimity zvoleného technického řešeníPodle tiskové zprávy německého Ministerstva životního prostředí č. 269/2009 činí plánovaná roční výroba elektrárny 1 000 MWh, což odpovídá ročnímu koeficientu využití instalovaného výkonu pouhých Kv = 7,6% (660 hodin provozu na plném výkonu za rok). Zmiňovaná elektrárna Andasol 1 dosahuje Kv = 41% (3600 hodin na plném výkonu za rok), ovšem za cenu značné finanční investice do gigantického zásobníku tepla s kapacitou 7,5 hodin provozu s nominálním výkonem (375 MWh). V případě elektrárny Jülich je tepelný zásobník dimenzován pouze na 1 hodinu provozu (1,5 MWh). Podle dostupných informací může být zásobník konstrukčně nadimenzován až na několik hodin provozu, což by znamenalo zvýšení množství vyrobené elektřiny, tudíž i vyšší koeficent využití.

Pro orientační srovnání s konvenční energetikou uvádím, že moderní uhelné a jaderné elektrárny běžně vykazují hodnoty Kv > 90% (více než 7900 hodin za rok na plném výkonu).
Důvod poddimenzování zásobníku tepla je zřejmý. Na rozdíl od Andasol 1 projektanti elektrárny Jülich nikdy nepočítali s plnohodnotným energetickým provozem výhradně na „sluneční pohon“. Předpokládá se zařazení „doplňkového“ tepelného zdroje ve formě plynového kotle popř. plynové turbíny na zemní plyn nebo bioplyn. V tomto případě se tedy bude vlastně jednat o hybridní elektrárnu. Zůstává otázkou, jaké množství elektrické energie bude v reálném provozu vyráběno z plynu a jaké skutečně ze slunečního záření.
Projekt DESERTEC
Autoři projektu elektrárny počítají s nasazením technologie věžových solárních elektráren v rámci futuristické vize DESERTEC, výrazně podporované environmentálním křídlem německých politiků, lákajících potenciální evropské investory a průmyslové firmy. Další solární věž by měla být postavena a testována pod německou patronací v Alžírsku. Vzhledem k předpokládanému množství vyrobené elektřiny je zřejmé, že v podmínkách střední a severní Evropy je naprosto nereálné rozsáhlejší nasazení těchto elektráren. Nelze srovnávat nesrovnatelné, nicméně čistě teoreticky by za elektrárnu Temelín s roční výrobou 14 milionů MWh muselo být postaveno 14 000 slunečních věží jako v Jülichu, přičemž cena této demonstrační elektrárny činila 21,7 milionů Euro. V případě nasazení elektráren ve vybraných oblastech jižní Evropy a severní Afriky lze docílit poměrně významných úspor primárního energetického zdroje, například zemního plynu, ovšem ani v těchto optimálních přírodních podmínkách nemůže elektrárna zajistit stabilní výrobu energie bez výrazného příspěvku jiných primárních zdrojů.
Budoucnost solárních věží
Solární věžová elektrárna v Jülichu je zajímavý technický projekt. Stále se však jedná o výzkumné prototypové zařízení a nikoliv o energetický zdroj k reálnému použití. Z energetického hlediska zdaleka nedosahuje kvantitativních ani kvalitativních parametrů vícekrát zmiňované španělské elektrárny Andasol 1. Mnoho čtenářů bude asi zklamáno, ale ani elektrárna v Jülichu není tím bájným technologickým zlomem, který má doširoka otevřít bránu výraznějšímu zastoupení solárních obnovitelných zdrojů energie v energetickému mixu.
(Psáno pro blog.iDNES)
Petr Nejedlý
 

Autor: Petr Nejedlý | sobota 24.7.2010 15:39 | karma článku: 24,02 | přečteno: 4400x
  • Další články autora

Petr Nejedlý

Německá energetická transformace – aktualizace 2017 (díl 3)

Závěrečný díl miniseriálu o energetické transformaci z pohledu plnění cílů v oblasti ochrany životního prostředí a klimatu, spolehlivosti dodávek energie a hospodárnosti.

21.5.2017 v 10:45 | Karma: 23,66 | Přečteno: 1443x | Diskuse| Věda

Petr Nejedlý

Německá energetická transformace – aktualizace 2017 (díl 2)

Pokračování miniseriálu o energetické transformaci z pohledu plnění cílů v oblasti ochrany životního prostředí a klimatu, spolehlivosti dodávek energie a hospodárnosti.

14.5.2017 v 10:59 | Karma: 17,46 | Přečteno: 829x | Diskuse| Věda

Petr Nejedlý

Německá energetická transformace – aktualizace 2017 (díl 1)

Poradenská společnost McKinsey od září 2012 pravidelně zveřejňuje analýzu, která na základě hodnocení patnácti parametrů názorně dokladuje postup energetické transformace.

9.5.2017 v 14:56 | Karma: 22,87 | Přečteno: 1381x | Diskuse| Věda

Petr Nejedlý

Jižní Austrálie, kraj bez baseloadu a po sérii blackoutů

Jižní Austrálie měla být globálním příkladem náhrady uhelných elektráren pracujících v základním zatížení obnovitelnými zdroji. K prvnímu blackoutu došlo za necelých pět měsíců.

23.4.2017 v 13:24 | Karma: 31,45 | Přečteno: 1498x | Diskuse| Věda

Petr Nejedlý

O jednom zimním týdnu a obnovitelných zdrojích v Německu

Elektroenergetika musí zajistit spolehlivé dodávky elektřiny i za nejnepříznivějších podmínek, které v případě obnovitelných zdrojů určují přírodní vlivy.

26.3.2017 v 14:08 | Karma: 35,13 | Přečteno: 1590x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  21:52

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Sadiq Khan: první muslim jako starosta Londýna a první, kdo jím je už potřetí

4. května 2024  17:46,  aktualizováno  20:43

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan. Mandát obhájil potřetí v řadě, což se...

U nás cyklostezky, v Polsku dálnice. Využít dotace EU jsme vždy nezvládli, říká expert

4. května 2024

Premium Od vstupu Česka do Evropské unie uplynulo 1. května 20 let. Jak tu dobu zhodnotit? Podle politologa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 157
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3028x
Autor je absolvent ČVUT, fakulty elektrotechnické, specializace jaderné elektrárny. Od ukončení studií v r. 1988 pracuje ve společnosti ČEZ a.s., jaderná elektrárna Temelín - v současné době jako manažer útvaru technika, Výstavba jaderných elektráren. Profesně se zabývá elektroenergetikou, zvláště jadernou energetikou. Ačkoliv je technicky vzdělán, zajímá se rovněž o historickou religionistiku (z pohledu ateisty) a cizí jazyky (angličtina, němčina, ruština, francouzština).