Neděle 26. ledna 2020, svátek má Zora
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 26. ledna 2020 Zora

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

P67e95t18r 98N87e91j13e37d50l92ý 3123513398870

Test vložení komentáře do diskuze po 1.11.2012

0/0
6.11.2012 10:19

Zani

Náhodou...

jsem narazil na tenhle blog. Fakt mě těší, že se ještě najde na iDnesu místo , kde se argumentuje něčím jiným, než jen heslama.

Jenom pár mých postřehů k OZE v Německu. Lidi jsou ochotný si za zelenou elektriku připlatit. Né tak energeticky náročné podniky, ty mají oprávněný strach o svou konkurenceschopnost. Největší problém je dneska výstavba přenosových sítí, němci to vědí a pracujou na tom. Těch milion e-aut v roce 2020 nejspíš zustane na papíře, leda že by se vládě povedlo lidi nějak postrčit, nebudou žádné dotace na nákup. Začíná vystupovat napovrch problém s plynovýma elektrárnama. Příliš často stojej protože je dost proudu OZE, a tím se stávaj neekonomické.

Pro krytí špiček by chtěli použít i minielektrárny v domcích, tuším že někde probíhá "polní pokus". Ten dovoz OZE po roce 2040, bude mít nejspíš na svědomí Norsko. Do roku 2018 se maj natáhnout 2 kabely do Norska. Stačí přehradit 2-3 fjordy a máte přečerpácí elektrárny.Je to těžký, ale pracuje na tom hodně chytrejch lidí.

0/0
7.10.2012 18:26

Nejedlý

Re: Náhodou...

Problém OZE je spíše ekonomický. Dnešní elektrotechnika si dokáže poradit s OZE v mixu v řádu více desítek %. Nicméně pro všechny technologie platí obecná poučka o tzv. technologicko-ekonomickém optimu. A v případě OZE se dle mého názoru příliš tlačí na pilu :-)).

Ale k vašim postřehům: již nyní se cena el. pro maloodběratele v DE pohybuje někde v první pětce v Evropě (nemám po ruce čísla), takže ten ekonomický prostor v cenách se začíná zužovat...

Plyn je klasický případ, když OZE jedou, tak není potřeba, nicméně když nejedou, tak je velmi potřeba. Souvisí s volatilitou výkonu z OZE a požadavky na regulaci sítě. Jinými slovy, plynaři budou chtít nějaké dotace á la OZE, mimochodem síťaři chtějí na výstavbu sítí dotace á la OZE, kogenerace je již dotována, výstavba akumulačních systémů má být dotována - vidíte, kam to celé směřuje? 

Přenosová kapacita kabelu je cca 1 GW, a nyní je v DE 55 GW ve VtE a FVE, takže kabelů by měly být desítky.

Ale rozhodně je zajímavé to sledovat :-))

+1/0
7.10.2012 21:36

Zani

Re: Náhodou...

Je to fakt zajímavý, daj se sledovat jaký účinky a na co maj různý dotace, jak to pohne s průmyslem, nebo jak to zamává s naší peněženkou. Blbé je to, že se jedná o tak velký sumy peněz, že každý chybný rozhodnutí, nebo změna trhu někde na druhým konci světa  stojí prostě balík. Ale já jsem optimista. Nedávno jsem sledoval dokument, jak v americe jeden "blázen" stavěl první ropovod, asi 20cm roura. To bylo taky dost šílený a dneska taháme metrový roury 1200km mořem z Norska do Evropy.

0/0
7.10.2012 22:18

HH_Hastrmann

1 mil. e-Aut bez nutnosti stavby dodatecnych elektraren

Prave ctu aktualni clanek DerSpieglu ze pokd se budou e-auta(do 1 milionu) nabijet v noci neni treba zadne dodatecne stavby elektraren. Ambiciozni cil nemecke vlady je do roku 2020 mit na cestach 1 mil. elektromobilu.

Eine Million Elektroautos ohne zusätzliche Kraftwerke möglich:

www.spiegel.de/wissenschaft/technik/eine-million-elektroautos-ohne-den-bau-neuer-kraftwerke-moeglich-a-859620.html

Hastrman

EU

0/0
5.10.2012 12:49

Nejedlý

Re: 1 mil. e-Aut bez nutnosti stavby dodatecnych elektraren

Ano 1 milion vozů z hlediska "velké energetiky" ještě není vidět. Odhad pro 1 mil. aut lze najít v jednom mém starším článku (http://nejedly.blog.idnes.cz/c/89589/Obamovy-zelene-automobily.html). V prvních fázích rozvoje elekromobility lze očekávat problémy spíše v oblasti starších rozvodů na úrovni NN (400/230 V) popř. v distribučních rozvodech VN. Souvisí to s tím, že u této zátěže lze očekávat dosti vysoký tzv. "koeficient soudobosti", tj. významné množství spotřebitelů např. přijede z práce domů na předměstí zhruba ve stejný čas a první co udělají, že vrazí kabel elektromobilu/hybridu do zásuvky. Ale samozřejmě to jsou problémy poměrně snadno tech. řešitelné. Naopak se dá říci, že při vhodném využití systémů HDO resp. smart grids umožní masivní nabíjení vhodně rozložit zatížení sítě např. v průběhu noci dle potřebi síťových operátorů.Ovšem třeba 5 mil. již pozná i velká energetika.

Zdravím do Hamburku.

0/0
5.10.2012 14:05

Paeris Kiran

Re: 1 mil. e-Aut bez nutnosti stavby dodatecnych elektraren

Snadno technicky řešitelné. ale Drahé... v podstatě by to znamenalo začít předělávat všechny lokální distribuce na "silnější" odběr.

0/0
7.10.2012 12:30

Nejedlý

Re: 1 mil. e-Aut bez nutnosti stavby dodatecnych elektraren

Tak samozřejmě. Nicméně pouze na dotace výroby el. ve FVE v DE od r. 2000 padlo přes 100 miliard eur, takže jak říkal svého času premiér Špidla: "zdroje jsou":-)

0/0
7.10.2012 21:38

Seeker-M

Re: 1 mil. e-Aut bez nutnosti stavby dodatecnych elektraren

Ovšem systém HDO nebo podobný aplikovaný na dobíjení elektromobilů taky znamená, že večer si do restaurace nebo do kina zajedete jen tehdy, pokud Vám HDO sepne dobíjení hned po příjezdu z práce (samozřejmě může záležet i na dalších okolnostech). Takže večery možná budeme plánovat podle programu HDO, a v případě náhlých "energetických událostí" budeme prodávat lístky do opery na online burze šťastlivcům, kterým to dobíjí (nebo kteří jezdí na benzín) ;-D

(Samozřejmě, jde o jisté zjednodušení, moho lidí bude mít i po příjezdu z práce v baterii nějakou energii. Ale snížení komfortu oproti situaci, kdy na benzínce naberete plnou za deset minut, je velmi znatelné. Energetičtí vizionáři o tom kdovíproč neradi mluví... :-))

0/0
8.10.2012 14:47

Nejedlý

Re: 1 mil. e-Aut bez nutnosti stavby dodatecnych elektraren

Samozřejmě máte zcela pravdu. Zvláště pokud se bude elektromobil/hybrid nabíjet cca 6-8 hodin, tak s tímto žádnou velkou díru do světa Demand side managementu neuděláte. Navíc zřejmě největší systém obdobný našemu HDO mají tuším na Floridě v USA a má tuším přes 400 000 koncových spotřebičů (bez záruky lovím to z hlavy). Stačí si jen představit budování pokročilého HDO třeba pro 5 milonů domácností... 

Jedno téma s tímto souvisící. Podle mého názoru drtivá většina zelených doposud nepochopila, že třeba natolik oslavované Smart Grids jsou v podstatě "zakuklené" Demand side management systémy určené m.j. k poměrně brutálnímu osekávání spotřeby v krizových situacích, včetně občasného přechodu do ostrovního provozu. Obdobná snůška mýtů a nepřesných představ je spojena s dalším heslem - tzv. "decentralizovanou energetikou". Zrovna nedávno jsem viděl v TV poslankyni zelených tuším z DE/Rakouska vykládající s vážnou tváří o tom, jak decentralizovaná energtika vyřeší všechny problémy.

0/0
8.10.2012 21:32

pavel.61.

chybí mi třetí graf

cena za kterou jednotlivé zdroje vyrábí

0/0
3.10.2012 16:57

Seeker-M

Re: chybí mi třetí graf

To není tak jednoduché:

1) V některých hodinách je poptávka po elektřině tak malá, že její tržní cena je záporná (a to doslova: pokud způsobíte přebytek v síti, budete platit pokutu. OZE, pokud vím, tyto pokuty neplatí, jsou z nich vyjmuty a odpovědnost za odchylku za ně přebírá distribuční společnost. Jedná se o určitou formu dotace). I kdyby větrník vyráběl za nulu, z pohledu celé soustavy je v takových hodinách prodělečný.

2) Elektrárenské zdroje neprodávají jen elektřinu, ale i regulační služby. OZE obvykle žádné regulační služby poskytovat neumějí, a čím více neregulovatelných zdrojů v soustavě je, tím více regulačních služeb potřebujete. Může se nakonec stát i to, že je nutné provozovat zdroj, jehož energii nepotřebujete, ale potřebujete jeho regulační služby.

Oba tyto faktory mohou být z ekonomického hlediska velmi významné, a přesto se do nákladů na vyrobenou MWh nepromítou. O obou problémech pan Nejedlý na blogu často píše, takže doporučuji přečíst třeba i starší články.

0/0
3.10.2012 17:57

pavel.61.

Re: chybí mi třetí graf

uf Předpokládal jsem, že na výstupu z elektrárny je cena za MWh po nějakou dobu (předpokládám dní až měsíců- nechám se poučit) konstantní daná burzou. Zdroje a spotřebitelé pak plní diagramy a platí za ochylky. Distributor pak řídí podpůrné služby a platí je a vybírá pokuty.Tam by už mělo být jedno z jakého zdroje elektřina pochází.Takže bych si představoval graf porovnávající výkupní ceny * dodané množství MWh pro typ zdroje. A co by u distributora nezaplatily pokuty se přičte k OZE, když ty diagramy nezvládnou. Předpokládám, že je Německu také vítr a slunce draží možná 2,5x  a resp.10x  než konvenční elektrika. Pak musí být ale cena u zákazníka navýšená díky OZE nepřehlédnutelná.

0/0
3.10.2012 23:15

Seeker-M

Re: chybí mi třetí graf

Aha, vy myslíte výkupní ceny, ne nákladové?

To je ještě těžší. U nás například existují minimální výkupní ceny OZE, které stanovuje stát. V Německu to asi bude podobné. U OZE je to tedy triviální, ovšem u mnoha klasických elektráren výkupní cenu snadno stanovit nelze. Elektrárnu provozuje vlastník (třeba ČEZ), který má nasmlouvané nějaké kontrakty na prodej elektřiny. Kontrakty, které uzavřel před rokem, mohou mít jinou cenu než kontrakty uzavřené před měsícem a ještě jinou cenu než kontrakty uzavřené na denním trhu. To by ještě nevadilo, ale v principu nelze rozlišit, která elektrárna poskytuje který produkt/kontrakt. Např. žádná elektrárna neposkytuje produkt "roční baseload", protože každá elektrárna, pokud vím, má v průběhu roku plánované i neplánované odstávky. Rozpočítat korektně všechny tyto faktory na jednotlivé elektrárny je obtížné a pravděpodobně neexistuje "správný způsob", různé způsoby rozpočítání budou vyjadřovat různé aspekty ekonomické reality.

0/0
4.10.2012 11:21

Seeker-M

Re: chybí mi třetí graf

Ještě doplnění: podpůrné služby neřídí distributor, ale provozovatel soustavy (u nás je to ČEPS). V případě nutnosti aktivovat podpůrné služby se náklady rozpočítávají mezi subjekty, které odchylku soustavy způsobily. Problém u OZE (větrníky a FVE) je zejména ten, že tyto zdroje nemají nasmlouvaný pevný diagram a odchylku tedy pro ně nelze v principu určit. Pokud by se k nějakému diagramu zavázaly, bylo by pak možné pro ně pokutu spočítat. Určení optimálního smluvního diagramu dodávky za OZE by pak byla zajímavá úloha z risk-managementu (nyní tuto úlohu místo jednotlivých OZE řeší distribuční společnosti, které mají povinnost OZE vykupovat a to riziko reálně nesou; díky tomu, že je toto riziko agregované za mnoho zdrojů je ta úloha trochu snazší, než kdyby se řešila individuálně pro každý zdroj).

0/0
4.10.2012 11:33

Nejedlý

Re: chybí mi třetí graf

Vím, že jste žádal doplňující čl. o ek. aspektech. Začal jsem ze studie vyzobávat podklady, ovšem neměl jsem čas je sepsat. Takže náklady v ct/kWh:

Konvenční zdroje - viz kapitola 4.12.1, str. 130/172, graf 4-45, trend stoupající; OZE - viz kapitola 4.12.2, str. 131/173, graf 4-47, trend klesající. Vyrovnání cen OZE vs konvenční zdroje okolo r. 2040.

Samozřejmě se pohybujeme v prostředí, kde se neví co bude za 5 let, natož za 40 let (cena povolenky CO2?, cena zemního plynu?, břidličného plynu?, uhlí?, regulační energie? atd.). Rovněž zdůrazňuji již uvedené od předřečníka výše, apriori se předpokládá, že model s 80-90% OZE bude technicky provozuschopný, což je mj. podmíněno gigantickou výstavbou sítí ZVN/VVN, regulačních kapacit, smart grids na úrovni DS.

Ekonomické shrnutí viz str. 27/173. Poměrně výstižně to vystihuje poslední věta, kde je uvedeno, že ani po r. 2050 nebudou OZE schopny existovat na trhu bez ek. podpory. Pokud vládnete N, doporučuji přečíst odkazované kapitoly celé.

0/0
4.10.2012 17:53

Nejedlý

Re: chybí mi třetí graf

Rád bych se odkazy výše tak trochu "vykroutil" ze slíbeného doplňujícího článku :-). Jednak nejsem ekonom a ani mě ekonomie moc nebaví. Nehledě na to, že v elektroenergetice opravdu není zrovna jednoduchá (viz nástiny výše od předřečníka). Momentálně se rodí další zajímavá témata - v tisku se přetřásá situace ohledně publikování výsledků stress testů evropských JE a bohužel již zcela obvyklé dezinterpretace ze strany rakouských a německých zelených. Také bych si chtěl udělat trochu radost a napsat článek o Číně, kde se aktuálně staví 26 bloků JE, investičně připravuje dalších cca 50 a plánuje dalších cca 120 :-).

0/0
4.10.2012 18:05

Nejedlý

Re: chybí mi třetí graf

Ještě pro pořádek. Vzhledem k tomu, že jsem téma nakousnul, tak jsem jej i dorazil, ovšem nikoliv z hlediska kvality (alespoň v to doufám:-)), nýbrž z hlediska zkompletování informací o ekonomickou část. Článek je umístěn na blogu jako II. díl.

0/0
8.10.2012 21:37

Deimos85

směřování DE energetiky

Pěkný článek, už dlouho čtu Váš blog, dnes jsem se i odhodlal zaregistrovat se, abych mohl přidat komentář...ale k věci :))

Zajímalo by mě, zdali ta jejich energetická koncepce nebude pouhým pamfletem. V poslední době se totiž odehrává významná změna na komoditním trhu. Zejména díky enormní těžbě břidlicového trhu v USA  je tam cena zemního plynu pětinová ve srovnání s cenami od Gazpromu.

Tím pádem má se ale dostává do převisu nabídky nad poptávkou i US uhlí, které se bude vyvážet do EU. To spolu s kolabujícím trhem povolenek CO2 emisí opět zvyšuje ziskovost zdrojů na uhlí místo plynu, které prostě za současných cen plynu nejsou rentabilní (včetně nové plynové elektrárny ČEZ v Počeradech).

A tak si říkám, že utility si budou stejně svou strategii budovat na svých výpočtech rentability budoucích investic více než na nějaké pro ně evidentně nepříliš podařené koncepci. Pokračování

0/0
21.9.2012 22:06

Nejedlý

Re: směřování DE energetiky

Tak rozhodně bych neřekl, že je to pamflet. Autoři z DENA respektovali politické zadání rozvoje OZE z BMU, s kterým zřejmě „nešlo nepracovat“, ačkoliv s detaily typu výstavby sítí, akumulace el., regulace apod. si v BMU skutečně hlavu moc nelámou :-). Tyto koncepce extrémně vysokého zastoupení OZE vyrábějí tzv. "zelené instituty" na zakázku (typicky např. pro Greenpeace apod.). Zároveň však DENA pracuje s dosti vysokým zastoupením konv. zdrojů, zejména plynu, které z tech. pohledu mohou pracovat ve špičk., pološpičk. i zákl. zatížení. A pokud chtějí v DE v budoucnu směřovat k plynu, tak ten nepřímý tlak amerického břidlicového plynu na Gazprom jim rozhodně pomůže. Zda bude dopad i do cen uhlí v USA a později zase nepřímo i v Evropě je zatím v rovině spekulací, nicméně DE mix pracuje do 2030-2040 s dosti vysokým podílem uhlí, takže budou schopni rovněž reagovat na aktuální situaci. Jak jsem uvedl v článku, konvenční výrobu můžete "nafouknout" podle aktuální situace OZE. Pokračování.

0/0
22.9.2012 10:41

Nejedlý

Re: směřování DE energetiky

Jinak samozřejmě máte pravdu v tom, že utility mají nejlepší přehled a pracují až s desítkami scénářů, které se snaží nějak popsat ten guláš, který v současné době v evropské energetice vládne (podpora OZE, restrikce JE, pravděpodobná restrikce těžby břidlicového plynu, možnost "úředního stanovení" ceny emisní povolenky, formální snaha vybudovat jednotný Evropský trh s elektřinou, ačkoliv regulatorní opatření tento cíl zcela popírají atd.). Utility se proto snaží co nejvíce směřovat do tzv. "regulovaného byznysu" (tj. OZE), protože zde pracují se sníženými podnikatelskými riziky, navíc se mohou mediálně prezentovat jako zelené společnosti. Ovšem tento uměle a regulatorně podněcovaný rozvoj OZE (zvyšování inst. výkonu a výroby) je mnohdy manipulativně prezentován jako doklad "tržního rozvoje" OZE a "vítězství" nad konvenčními zdroji. Na příkladu FVE v ČR je však vidět, jak změna reg. podmínek má zcela zásadní vliv a z exponenciálně rostoucího rozvoje se náhle stane stagnace.

0/0
22.9.2012 10:53

fr-mottl

'Rovněž i s touto proklamací mám mentální problém.'

Mentálně se ukázni,

jazyk na mě vyplázni,

ukaž mi svou moč,

pak ti řeknu proč.

0/0
21.9.2012 0:10

Nejedlý

Re: 'Rovněž i s touto proklamací mám mentální problém.'

Pane Mottl, musím se přiznat, že vám závidím, že můžete pít v průběhu pracovního týdne, ve čtvrtek těsně po půlnoci. Užijte si víkend.

0/0
21.9.2012 16:52

fr-mottl

Re: 'Rovněž i s touto proklamací mám mentální problém.'

no spise jsem chtel vtipnou formou upozornit, o jaky nesmysl se zde jedna.

Ne, ze Vy byste byl tim prvopocatkem tech nesmyslu, tim je ta nemecka polostatni agentura (vlastnici: 50% stat, zbytek  banky a pojistovny) , usmevne ovsem je, ze Vy se v teto 'prognostikovane budoucnosti' jeste detailne prehrabujete.

Mnozi si to jeste pamatuji, jake studie jsme cetli v 70. letech. Kolik hektolitru mleka budou produkovat nase vykone dojnice v roce 2000 a kolik novych bytu nase socialisticka republika do roku 2000 postavi. Samozrejme i kolik zelezne rudy nam doda Sovetsky svaz v roce 2000 a kolik my z toho vyrobime oceli.

Ale i na zapade meli tehdy podobne studie. Zejmena o tom, jak bude v roce 2010 v Nemecku 70% celkove energie prichazet z atomovych elektraren.

Kdybych chtel byt jizlivy, tak napisu , ze Vam zavidim, ze mate tolik casu se zabyvat s takovymi nesmysly, ale radeji toho necham. -:)

0/0
22.9.2012 13:08

HH_Hastrmann

70.leta v zapadnim Nemecku, 1973 a ropna krize

strucne historie nemecke Anti-Atom-Bewegung(protijaderneno hnuti)

www.einslive.de/medien/html/1live/2012/03/06/westart-anti-atomkraft.xml

0/0
22.9.2012 15:26

HH_Hastrmann

Re: 'Rovněž i s touto proklamací mám mentální problém.'

1983 a krucek ke atomovem konfliktu:www.zdf.de/ZDFmediathek#/beitrag/video/1269836/1983---Welt-am-Abgrund

Pokud se zajimate o moderni nemecke dejiny tak jiste vize ze uz od konce 60-satych let je v nemecku silne protijaderne hnuti(jak mirove tak valecne vyuziti A-energie) Z levicovych - studentskych a intelektualnich kruhu se zformovala strana zelenych, + BIO, ÖKO atd. ktera vyrazne ovlivnila moderni nemecke dejiny. (priklad: Joschka Fischer, taxikar&extremista -> ministr zahranici)

"Joschka und Herr Fischer, Doku-Film" www.youtube.com/watch?feature=fvwp&v=cAE-2EK-KXE&NR=1

Mirove vyuziti A-energie se v zapadnim nemecku protlacilo proti vuli obyvatelstva. Navrat k A-energii je zde v nemecku NAPROSTO nemyslytelny.

0/0
22.9.2012 16:08

Nejedlý

Re: 'Rovněž i s touto proklamací mám mentální problém.'

Ale to jste mě dnes velmi překvapil, máme téměř shodné názory. Velmi vysoké zastoupení OZE v DE mixu je myšlenkou nikoliv DENA, nýbrž Spolkového ministerstva životního prostředí (BMU) a obecně environmentálního hnutí (Zelení apod.), a to právě na základě různých "studií" různých "zelených institutů", které tvrdí, že až 90% elektřiny bude v r. 2050 v DE pocházet z OZE (zde to lze hezky srovnat s vámi prezentovaným údajem o 70% výrobě el. z JE v DE v r. 2010). Autoři studie v DENA si dali opravdu velkou práci, aby vždy na tento "externí vstup" do studie upozornili (zřejmě dobře věděli proč), rovněž je to opakovaně zdůrazněno i v mém článku. Mám to tedy chápat tak, že i podle vás je materiál BMU tendenční, technicky nesmyslný a spíše politickou proklamací?

+1/0
22.9.2012 16:32

Barry Goldwater

Časy se mění

Mám pocit, že přehlížíte nesmírnou dynamičnost celého rozvoje OZE a FV zvláště.  Letošní plán pro rok 2050 za 4 roky nemusí vůbec platit. Tempo rozvoje OZE se neustáíle zrychluje, původní plány se výrazně zvyšují. Původní čínský plán pro solární energii v roce 2015 byl 5GW instalovaného výkonu, což bylo vloni zvýšeno na 21 GW a letos na 40 GW. 

Němce a jiné OZE nadšence čeká jistě ještě mnoho problémů. Ale třeba taková jaderná lobby jim ty problémy může jen tiše závidět. Má totiž problémy mnohem horší.

0/0
20.9.2012 13:26

Nejedlý

Re: Časy se mění

Tak Čína je zcela jinde, a to i ve světovém měřítku. Podle WNA k 1.9.2012 je v Číně momentálně ve výstavbě 26 bloků JE o výkonu 27 640 MW, reálně připravováno je dalších 51 o výkonu 57 480 MW a výhledově se uvažuje o dalších 120 blocích (!!). Z tohoto pohledu jaderná lobby může jenom plesat. Téměř všichni světoví dodavatelé JE v Číně aktuálně skutečně staví, ovšem v Evropě se o tom neví.

Pokud se týká údajů nárůstu výkonu OZE v publikovaném článku resp. studii o DE, tak zpracovatelé v DENA vycházeli z oficiálních podkladů BMU (Spolkové ministerstvo MŽP). Doposud byla výhoda OZE v DE v tom, že začínali prakticky od nuly, takže dynamika nárůstu výkonu i výroby byla vysoká. Ovšem už nyní v DE narážejí na technické problémy, které limitují a budou stále více limitovat rozvoj OZE typu VtE a FVE, tj. velmi pomalá výstavba sítí a akumulačních kapacit a pomalá výstavba regulačních zdrojů.  Najděte si články o aktuální situaci výstavby offshore VtE v severním DE a objevíte celou kupu problémů.

+1/0
20.9.2012 18:26

Amoniak II

Re: Časy se mění

Nemá smysl mluvit o dynamice rozvoje něčeho, co je živo v podstatě jenom díky masivním dotacím. Fotovoltaika je pacient, co sice utěšeně tloustne - ale stále je na přístrojích.

0/0
20.9.2012 22:06

HH_Hastrmann

elek.energie =2,5% ve spotrebnim kosi nemecke domacnosti

Dobry vecer, mohlo by byt zajimave srovnani %-zastoupeni ceny elek. energie v Cesku a Nemecku. V nemeckem cenovem kosi tvori totiz pouze 2,5% http://goo.gl/H8vBo 0,3% pak tvori EEG-Umlage(OZ dotace) v pomernem kosi domacnosti. http://goo.gl/IJYQE

Casto ctu o drahe elek. energii v Evrope a o hrozbe presunu prumyslove vyroby do oblasti s levnou energii. Existuje nekde srovnani kolik tvori %-naklady na elek. energii v ruznych prumyslovych odvetvi? (cesko/nemecko -> jsou stejne jednotka HDP /1kWh?) Kriticke jsou oblasti: vyroba hliniku, cementu, hutni prumysl, papirenstvi co ale napr. automobilovy prumysl?

Zajimave je take %- zastopueni spotreby elek. energie v nemecku: http://goo.gl/ka3GJ

zemedelstvi 1 % doprava: 3 % verejna infrastruktura 8 % obchod a sluzby 14 % domacnosti: 27 % Industrie: 47 %

z Hamburku zdravi, HastrmanEU

0/0
18.9.2012 23:31

Nejedlý

Re: elek.energie =2,5% ve spotrebnim kosi nemecke domacnosti

Děkuji za zajímavé odkazy. Pokud sleduji DE nety, tak tam se stoupající ceny el. diskutují stále častěji. Zrovna nedávno třeba na Focusu (http://www.focus.de/finanzen/videos/steigende-strompreise-stromkonzerne-rechnen-mit-steigenden-preisen_vid_32994.html), zde tedy z pohledu producentů => odhad pro domácnosti +30% do r. 2020. Pokud by skutečně šly ceny el. nahoru tímto tempem i pro průmysl, tak by to směřovalo k tomu, že en. náročné tech. by byly z DE resp. EU "vytlačovány" např. do Asie.

V ČR se ohledně DE argumentuje, že vás to tolik netrápí, protože máte vyšší platy a kupní sílu, i když cena silové el. obchodované na burzách v Lipsku/Praze činí pouze cca 40% výsl. ceny.

Srovnání en. nákladů v prům. odvětvích by bylo zajímavé, podklady však žádné nemám.

Předp., že HDP/kWh je v DE vyšší než v ČR, po ruce rovněž podklady nemám (Eurostat?)

Zdravím do Hamburku

0/0
19.9.2012 19:16

petrhajek.bigbloger.lidovky.cz

Pekny rozbor

v diskuzi uz zaznely zajimave (a pro me jako neenergetika i nove) myslenky.

Me zarazila jina vec - ten dovoz je virtualni energie. Na to uz jsem (tusim, ze na tomto blogu) ptal a pokud jsem to pochopil dobre, tak to znamena, ze se nakoupi zelena energie odnekud zdali (napr. ona proklamovana snaha, ze Recko bude platit sve dluhy ve forme OZE), ale v podstate cela ta energie cestou vysumi v podobe ztrat na vedeni a realne se doveze spinava energie - treba nase ci polska jaderna nebo uhelna. A muj dotaz je - jak to teda funguje ekonomicky? Ze Nemci zaplati Rekum za neco, co nedodaji, ale my bysme v podstate zadarmo dodali nasi elektrinu mi prijde ponekud absurdni (predevsim - proc bysme to delali?). Nebo se ty ceny scitaji, jen v zamaskovane podobe, treba "narust ceny elektriny za km vedeni" a tak Nemci zaplati za virtualni energii v podstate nasobky normalni?

0/0
17.9.2012 16:42

Nejedlý

Re: Pekny rozbor

Tak fyzikálně si rozumíme, elektřina se řídí fyzikálními zákony a nikoliv obchodními kontrakty ani "certifikáty původu", takže problematiku dovozu "100% zelené" elektřiny nemusíme dále rozebírat. 

Mezinárodní obchod s elektřinou je dosti složitý systém, alespoň pro mě :-)).  Pro základní info doporučuji kap. 2 dokumentu (http://www.pxe.cz/pxe_downloads/Info/pxe_analyza.pdf). Mezinárodní obchodování s el. úzce souvisí s přenosovými kapacitami vedení, takže potenciální obchodník z DE by si musel zajistit odpovídající přeshraniční přenosové kapacity. Zrovna nedávno jsme pokročili v regionu stř. Evropy, takže doporučuji (http://www.ceps.cz/CZE/Media/Tiskove-zpravy/Stranky/Dnes_byl_uspesne_propojen_cz_sk_hu_trh.aspx) - viz zajištění přeshraniční kapacity + obchodování na burze versus Market Coupling. Pokračování.

0/0
17.9.2012 18:51

Nejedlý

Re: Pekny rozbor

Jakým způsobem se do ceny elektřiny promítá případný transfer a podle jakého klíče se rozdělují platby jednotlivým operátorům "po cestě", netuším. Chtělo by to info od nějakého ekonoma, který v této oblasti pracuje.

0/0
17.9.2012 18:56

Delfínek

Re: Pekny rozbor

Alokace přeshraničních kapacit se provádí formou aukcí v aukční kanceláři CAO (Central Allocation Office). Alokují se roční, měsíční nebo denní přenosové kapacity konkrétních profilů. Tedy vše je o nabídce a poptávce na konkrétních profilech.

více zde:

http://www.ceps.cz/CZE/Cinnosti/Prenosove-sluzby/Stranky/Preshranicni-prenos.aspx

http://www.central-ao.com/

0/0
17.9.2012 19:26

Nejedlý

Re: Pekny rozbor

Děkuji :-)

0/0
17.9.2012 20:24

vendis.j

Re: Pekny rozbor

Po ekonomické stránce se to většinou řeší pomocí záruk původu a zelených certifikátů. Záruky původu jsou typickým příkladem fungování podpory oze v Polsku a Velké Británii - obchodník v těchto zemích dokládá určitý povinný podíl elektřiny z OZE právě pomocí těchto certifikátů.

V mezinárodním měřítku to funguje např. tak, že zelený výrobce ve Švédsku vyrobí elektřinu, ke které jsou zároveň vydány certifikáty. Tuto elektřinu zároveň s certifikátem poté prodá německému obchodníkovi, který tím doloží původ svému zákazníkovi a při dodávce zákazníkovi se certifikáty zruší. V minulosti byl tento systém kritizován, jelikož se často obchodovaly pouze certifikáty bez fyzického toku komodity.

0/0
18.9.2012 10:43

pavel.61.

budou dovážet elektriku z OZE zrovna když ji potřebují?

nebo i v době kdy si sami neví co s přebytky. To by mohlo znamenat, že se ji chystají přenášet  z velké dálky např z pouští v Africe nebo z Řecka.  Dale by mohli počítat s nějakým významným objevem.

V každém případě bychom jim mohli prodávat tu naši předraženou a nechávat si jen tu levnou dinosauří.

Předpokládám, že v té ekonomické části bude napsáno co to Němce a lidi v EU bude stát a co by ušetřili (Němci a lidi v EU) kdyby nechali jádro a zrušili OZE. Pane Nejedlý, můžete udělat doplnující článeček?

0/0
17.9.2012 13:49

Nejedlý

Re: budou dovážet elektriku z OZE zrovna když ji potřebují?

Z popisu usuzuji, že se a priori předpokládá import dle aktuální potřeby DE, tj. bez ohledu na geografická a síťová omezení. Rovněž jsem (alespoň prozatím) v textu nenašel zmínku o časových omezeních, která však budou v případě OZE klíčová. V DE budou takové kapacity ve FVE a VtE, že v době výrobní špičky naopak budou potřebovat výrazně exportovat. A pokud aktuálně nebude dostatečná kapacita v OZE v DE, tak nebude ani v blízkém zahraničí...

Ohledně potenciálního importu z Afriky existuje jeden sci-fi projekt DESERTEC (http://nejedly.blog.idnes.cz/c/39547/Zachrani-nas-pouste.html). Samozřejmě nikdy nebyl a ani nyní vůbec není technicky reálný. Navíc po tzv. arabském jaru není reálný ani politicky, protože Tunisko, Egypt, Lybie upadají do stále většího chaosu. 

K navrhovanému článku - pokud v mezidobí nepřijde něco zajímavějšího, tak je možné, že se ekonomickým aspektům ve zprávě DENA budu věnovat :-)).

0/0
17.9.2012 16:40

Stoura

Re: budou dovážet elektriku z OZE zrovna když ji potřebují?

Co se týče sci-fi o fotovoltaice na Sahaře, tak to je hodně stará myšlenka myšlenka :

http://www.legie.info/kniha/3758-tomas-hruby-saharske-slunce (1927)

0/0
18.9.2012 8:53

Nejedlý

Re: budou dovážet elektriku z OZE zrovna když ji potřebují?

Děkuji. Sehnal jsem si na internetu anotaci a celkem mě kniha zaujala. Zkusím si ji někde sehnat:-)

0/0
18.9.2012 18:00

Stoura

Re: budou dovážet elektriku z OZE zrovna když ji potřebují?

Jestli chcete, mohu Vám ji věnovat. Zase takový literární klenot, abych po ní brečel, to není. Sice saharské elektrické nádržky inženýra Nekoly mohou mít pro Vás, jako energetika, své kouzlo, ale jinak je to poněkud rozvláčný dobrodružný příběh s jednoduchou a předvídatelnou zápletkou.

0/0
18.9.2012 22:03

Nejedlý

Re: budou dovážet elektriku z OZE zrovna když ji potřebují?

Děkuji za nabídku, ale řeknu synům, zda by scan knihy nevykutali z bezedných hlubin internetových serverů:-)

0/0
19.9.2012 20:27

vezu maso pro doktora Jacksona

Re: budou dovážet elektriku z OZE zrovna když ji potřebují?

http://invp.0adz.com/knihy.html

0/0
21.9.2012 1:05

Nejedlý

Re: budou dovážet elektriku z OZE zrovna když ji potřebují?

Díky za odkaz.

0/0
22.9.2012 10:57

vendis.j

DE koncepce - plyn

Jako vždy velice zajímavé a přehledně podané. Z prezentovaných grafů je docela zajímavý vývoj plynu - jak na to koukám razantně poroste instalovaný výkon, ale naopak se totálně propadne výroba z plynu - vypadá to, že plynové zdroje budou kompletně využity jako rychlá záloha (alespoň tohle jim došlo :).

0/0
17.9.2012 9:38

Delfínek

Re: DE koncepce - plyn

Ono je hlavně otázkou, zda jim do toho nějaký investor s tímto výhledem půjde. Pokud bych uvažoval, že v roce 2050 bude nutné obnovit/dobudovat paroplynové zdroje o výkonu 37GW s investičnímy náklady cca 20mld Kč/1GWe, tak to máme investici nějakých 740 mld Kč. Pokud vezmu akceptovatelnou dobu návratnosti investice 10 let, potom by při plánované desetileté produkci z paroplynu (cca 64 TWh) musela být vykupována elektrická energie v hodnotě cca 12 Kč/kWh. A to jsou pouze investiční náklady. Je nutné ještě připočítat palivové a provozní náklady nějakých 2 Kč/kWh (?). Můj výpočet je nepřesný, ale je z něho patrné, že bez nějakých garancí a podpor do této investice nikdo nepůjde.

0/0
17.9.2012 10:09

vendis.j

Re: DE koncepce - plyn

U zdrojů poskytujících systémové služby se výnos obvykle nepočítá na jednotku produkce (Kč/kWh), ale v závislosti na výkonu připraveném k regulaci (Kč/MW) - výnosem pro Vás vlastní produkce, ale jaký výkon a v jakém čase máte pro operátora připravený - ekonomika se počítá dosti odlišně od zdrojů pracujících do základu nebo od zdrojů s garancí výkupu.

0/0
17.9.2012 10:26

Delfínek

Re: DE koncepce - plyn

Ano, záleží jak to celé plánují. Nepočítám, že veškerý instalovaný výkon na paroplynu budou mít formou alokace podpůrných služeb, kde se platí za alokaci a za aktivaci. Dá se očekávat snaha nechat tyto zdroje na spotovém trhu, kde se platí pouze za aktivaci.

0/0
17.9.2012 10:51

Žebříčky

Redakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz