Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

J22a29n 46N71o55v95á36k 6594374496883

Jak jsem tak koukal na ty podporované projekty, tak je mi z toho jasná jedna věc. Briská vláda chce podpořit ty instalace, které do budoucna neovlivní historické paradigma výroby. Budou se podporovat velké centralizované zdroje, kde před cenou dostane přednost centrální plánovatelnost. Pořád je zájem budouvat elektroenergetiku jako hřiště a zdroj zaručeného zisku pro "velké hochy".

Blogu by slušelo, kdyby se autor zmínil, jak je to v Británii s levnějšími variantami výroby elektřiny z OZE neboli hlavně s onshore větrnými elektrárnami a fotovoltaikou, které vycházejí fiannčně podstatně výhodněji. viz. http://cleantechnica.com/2014/04/26/wind-solar-can-generate-electricity-half-cost-nuclear/

Navíc se  Británii už udělalo několik velmi zajímavých a elegantních FV instalací (http://cleantechnica.com/2014/02/06/blackfriars-solar-bridge-launched/).

0/−2
29.4.2014 6:07

P64e59t45r 86N79e66j94e79d34l39ý 3103323928980

Tak britská vláda samozřejmě buduje zdroje, které budou představovat páteř národní energetiky a neřeší zdroje na lokální úrovni, to si řeší příslušné samosprávné celky a radnice. Technická realita je taková, že elektroenergetika je doposud založena na velkých centrálních zdrojích, které operátorům sítě poskytují systémové služby a udržují celý systém ve stabilním stavu. Chcete-li je to „hřiště pro velké hochy“.

Koncepce tzv. decentralizované energetiky na bázi OZE, často zmiňovaná (bohužel) osobami bez technického vzdělání a obvykle s hurvínkovskými představami o řízení distribučních a přenosových sítí, je jemně řečeno ještě v plenkách a bude trvat minimálně několik desetiletí, než se více prosadí v praxi. Navíc je podmíněna výstavbou celého nového segmentu energetiky, tj. akumulací velkých množství elektřiny za ekonomicky přijatelných podmínek (což zdůrazňuji). A jen tak mimochodem, pokud toto bude technicky a ekonomicky dotaženo, tak tento byznys rovněž velmi rychle převezmou „velcí hoši“, kteří ovládají distribuční sítě:-) (obvykle jsou totiž DS vlastněny dcerami velkých energetických firem, i když samozřejmě se zde dají najít "malí hoši").

Jinak samozřejmě na lokální úrovni se postupně ekonomicky prosazují OZE (samozásobení popř. net-metering apod.), včetně FVE. S tím, že prozatím na ně nedopadají externality (akumulace, řízení sítí apod.). Asi se shodneme na tom, že třeba FVE budou v UK vždy „cinkrlátkem“ na úrovni DS a nikdy nebudou hrát významnější roli na národní úrobni. Ostatně v DE jich mají 35 GW a jejich výroba je z hlediska státu marginální a přináší více problémů než užitku.

+3/0
29.4.2014 8:40

J77a83n 26N64o58v69á49k 6664514776573

Já bych vaše tvrzení uvedl na pravou míru. Páteř ekonomiky je to správné slovo, jedno fiknutí a z ekonomiky máte mrzáka. Stejné nebo lepší systémové služby vám poskytnou stovky/tisíce malých (např. plynových) kogeneraček rozprostřených po republice než jedna velkovýrobna (když potřebujete navýšit výrobu) nebo i ty v ČEZku proklínané větrníky a panely, které se dají "na povel" svěsit do praporu nebo zkratovat a velice rychle zase zapnout a přifázovat. To je jen problém informatický. Třeba Deutsche Telekom provozuje takhle distribuovanou dálkově řízenou virtuální elektrárnu s nádherně výkonostně i prostorově škálovatelným výkonem. Navíc velice spolehlivým.

Akumulace ve velkém není nutná. Důležité je zároveň s bezpalivovými zdroji budovat zdroje, které budou schopné pružně reagovat na nedostatky ve výrobě. Je ovšem jasné, že pouhou výrobou elektřiny se nejspíše neuživí. Tady se jako super kšeft nabízí právě kogenerace s místním pokrytím toho největšího "zla" páchaného domácnostmi na energetice - večerní špičky spotřeby.

K té dotaženosti, kdybyste čekal až něco bude dokonalé a pak si to koupil, tak by pravděpodobně v ČR nestála ani jedna uhelná elektrárna a vy byste neměl ani ten počítač, na kterém píšete blog.

Abyste se s tou rolí na národní úrovni FV v Británii nedivil, každopádně podmínky pro vítr mají jasně lepší. Ostatně jak počítáte problémy a užitek v DE? To jako, že tam fungují věci, o kterých na slovo vzatí "odborníci" tvrdili, že to nejde? Na české malovýrobce (jednotky kW) třeba z FV zatím hlavně dopadá hlavně úřední šikana, msta politiků za vlastní neschopnost a mediální antikampaň. Holt ještě nemají pořádně etablovanou svoji mediální a politickou lobby.

0/−1
29.4.2014 11:49

P62e79t92r 18N98e62j55e22d11l30ý 3133203158810

Uvedl jste typické ukázky "zelených kavárenských hovorů o elektroenergetice". Takže konkrétně v ČR poskytují systémové služby poskytovatelé na základě certifikace nezávislé autority a v rámci technických podmínek definovaných v ČR v Kodexu PS (http://www.ceps.cz/CZE/Data/Legislativa/Kodex/Stranky/default.aspx), především část II (PpS). Až budou "stovky / tisíce malých kogeneraček" schopny naplnit technické podmínky (=dostanou certifikáty) a poskytnou lepší cenu než jiné zdroje, tak je operátor sítě musí vysoutěžit (je na to zavedena procedura, aby se vyloučilo "upřednostňování" nějakých oblíbených zdrojů, provozovatelů) a samozřejmě je bude využívat.

Kogenerace je samozřejmě perspektivní jako lokální zdroj na úrovni DS, ostatně velké energetické firmy rychle vstupily do tohoto segmentu. Ostatně víte, kdo je v ČR klíčovým hráčem v oblasti kogenerace? Pokud ne, tak dávám odkaz (http://www.cez.cz/kogenerace/cs/novinky/tiskove-zpravy/k-22.html).

Akumulace je nezbytnou podmínkou rozběhu decentralizované energetiky, pokud se na ní má (jak se v kavárnách prezentuje) postavit energetika státu. Bez akumulace zakrne decentralizovaná energetika na úrovni jednotlivých vesnic. Ostatně, akumulace je fundamentem Smart Grids - mám na blogu jeden straý text (http://nejedly.blog.idnes.cz/c/75142/Energetika-budoucnosti-virtualni-elektrarny-a-inteligentni-site.html)

V DE funguje leccos, protože si to zákazníci zaplatili prostřednictvím více než 20 mililiard EUR v rámci příspěvku na OZE. Odborník Vám v 21. století asi nebude tvrdit, že něco nejde. Kupříkladu zásoby uranu pro JE jsou v podstatě nekonečné, protože uran lze získat z mořské vody. Technicky to lze, ovšem ekonomická stránka věci je věc naprosto jiná. Výroba elektřiny a OZE ve záležitost v mnohém obdobná. Jinak pro zpestření přečtěte si, co so o Německu myslí německý komisař pro energetiku (http://nejedly.blog.idnes.cz/c/405287/Cire-silenstvi.html) - že by neměl ty správné informace z kaváren?

+2/0
29.4.2014 12:58

J40a58n 21N49o62v21á96k 6534724766223

Uvedl jste typické ukázky něčeho, co jsem si pro sebe pojmenoval "líný ajťák", ti taky mají nejdříve milión řečí proč něco nejde a ohánějí se svým vlastním žargonem, aby byli za chytré. Když tuto fázi překonáte, pak ti samí lidé bez problémů vytáhnou z rukávu řešení, jakoby nic. Proto taky radši čtu věci od energetiků z USA nebo DE, kteří slovy klasika "hledají způsoby jak to udělat (a udělat to dobře), ne důvody proč to nejde."

O aktivitách ČEZu v oblasti kogenerace samozřejmě vím. U mě si tím dost šplhnuli. Jen si myslím, že by to mělo jít ještě dál, něco vy smyslu "jeden panelák, jedna jednotka ve sklepě", CZT z velkých zdrojů je neefektivní a drahé.

Akumulace pro decentralizovanou energetiku stejně důležitá jako pro konvenční. Jde se bez ní obejít, ale s ní je to MNOHEM lepší a jednodušší.

Ano němečtí zákazníci si zaplatili a dostali, co chtěli. Dali šanci jiným technologiím a dosáhli s nimi až šokoujícího úspěchu, hlavně co se týká poklesu cen VE a FVE a vyvrácení několika energetických mýtů. Vedlejším efektem je, že ten pokles cen je celosvětový. Už se to šíří po světě, Němce předbíhají Číňané, Japonci, Australané, Američani. Velice zajímavé věci se začínají dít i v chudých zemích, kde panel s baterií je už teď mnohem zajímavější a levnější řešení pro Afričana než (současné) dieselagregáty, když si chce večer posvítit a nabít mobil, aby byl ve spojení se světem. Je otázkou jestli není světu otevřená kavárna lepším zdrojem informací než slonovinová věž velína.

P.S. Kafe nepiju.

0/−1
29.4.2014 16:54

P19e94t78r 78N48e96j17e66d39l26ý 3853123718340

"Líný ajťák" mě fakt pobavil:-). Elektroenergetika není instalace nového SW na PC. Je to výrazně konzervativní obor z důvodu udržení téměř 100% spolehlivosti dodávky el. pro průmysl a obyvatelstvo. To platí z hlediska technologií, systémů řízení a třeba i organizačních struktury atd. Ono se to dobře žvaní, zvláště lidem mimo obor, ovšem s konkrétní odpovědností člověk tak nějak velká křídla nemá.

Obecně k technice. Je především nutné rozlišovat "malou" a "velkou" energetiku, tj. lokální řešení a řešení řekněme na úrovni států. Neoddiskutovatelnou skutečností je, že doposud elektroenergetiky průmyslových států nejsou většinově založeny na malých decentralizovaných zdrojích. Případný částečný transfer bude trvat celá desetiletí a představa, že zaniknou velké výrobny je dosti naivní. (viz např. diskutovaná problematika SyS resp. PpS, které jsou až doposud realizovány na úrovni PS /=velké výrobny/), zatímco malé OZE budou převážně instalovány v DS. Už tato tech. drobnost představuje problém, i když samozřejmě za peníze lze dnes vyřešit téměř vše).

K progresivním chlapcům v DE. Můžete se jich zeptat, co hodlají dělat s okamžitou nadvýrobou z OZE (především VtE a FVE), kterou už nyní nezvládají a musí exportovat mnohdy za záporné ceny - četl jste to odkazované vyjádření Oettingera? Jenom bych rád připomněl, že se momentálně v DE pohybují někde na cca 27% el. z OZE, což je hluboko pod proklamovanými cíly 50-60% a výhledově více. Kdyby nebylo "konzervativních" Čechů a Poláků, kteří odebírají el. "mimo plán", tak borci z DE by museli už nyní značnou část svých OZE kapacit pravidelně odstavovat a při řízení jejich sítí by se jim rosilo čelo:-).

Pro čtenáře vašeho typu doporučuji weby Greepeace, Hnutí Duha, Calla apod. Tam naleznete úžasné věci o možnostech OZE. Loučím se a hezký den.

+1/0
29.4.2014 18:02

J76a54n 19N90o78v73á72k 6204814276213

Okamžitá nadvýroba z VtE a FVE je snadno řešitelná, oba druhy zdrojů lze téměř okamžitě vypnout (na což tuším v ČR musí být konstruované). Ale problém s přetoky je jinde. Jde o střet starého s novým, VtE a FVE x baseload. V Německu je aktuálně problém s tím, že OZE mají přednost, ale zároveň stále provozují baseloadové elektrárny, kde nelze beze škod na technologii rychle omezovat výkon. Proto je extrémně důležitá přesnost predikce výroby (hlavně VtE, to je těžší). Protože když se predikce švihne a podcení výrobu o víkendu, kdy je malý odběr, tak by bylo třeba omezovat baseload, ale to dost dobře nejde bez technických škod, které mají potenciálně vyšší cenu než elektřina se zápornou cenou posílaná do světa. Letos v 1.kvartálu se to tak stalo 2x, 16.února a 16.března. Němci se to snaží řešit, snaží se průběžně zlepšovat v předpovědích, tlačí na přestavbu uhelných elektráren ze základního zatížení na pološpičkové zdroje, budou odstavovat jaderný baseload, budují přečerpávačky, podporují přidávání baterií k malých FVE.

0/0
29.4.2014 18:37

P37e27t88r 65N60e19j17e25d95l89ý 3673753438610

Pardon, byl jsem teď pár hodin mimo PC. Takže ano, tyto a obdobné veselé situace jsem měl na mysli. Borci si to skutečně pořeší, ostatně nic jiného jim nezbývá.

Takže zpřesní predikce (vylepší si diferenciální rovnice v modelech?), odstaví baseload JE a místo toho postaví pološpičkové uhelné (doporučuji např. zde Neurath F a G: http://nejedly.blog.idnes.cz/c/284059/Uhelna-ditka-odstoupeni-od-jadra-nastupuji.html). Mimochodem, hnědé uhlí, jak to asi skousnou Greenpeace a jejich soukmenovci z hlediska emisí CO2? O přečerpávačkách dosti hovoří, plánují a příliš nebudují, protože se to nelíbí Greenpeace a soukmenovcům. Projekt Atdorf a další bojují o získání povolení k výstavbě(mimochodem Atdorf 1400 MW by byl největší PVE v Evropě).

O akumulaci do H2 resp. metanizaci do CH2 teoretizují a nebudují, protože jsou v teprve v laboratorní fázi připravují první prototypy (doporučuji: http://nejedly.blog.idnes.cz/c/298503/Prechod-nemecke-energetiky-k-obnovitelnym-zdrojum-III.html). O linkách ZVN/VVN spíše hovoří a nebudují, protože se to nelíbí Greenpeace a soukmenovcům (doporučuji: http://nejedly.blog.idnes.cz/c/395609/Problematicke-tepny-energeticke-transformace.html)

Navíc z dnešních 27% se chtějí dostat na podíl el. z OZE 40-45% už v 2025 a následně 55-60% v 2035 => takže budou muset stavět OZE jako šílení, aby to stihli. Mimochodem víte, jak dlouho se v současné době staví v DE PVE nebo linka ZVN/VVN: 12-15 let.

Takže ano, na základě těchto faktů zastávám stanovisko „líného ajťáka“. Závidím vám váš optimismus a esprit. Nicméně teď se definitivně loučím, jdu spát.

0/0
29.4.2014 22:05

J33a94n 52N74o65v53á56k 6484244856663

No vidíte, a kvůli starým baseloadům, byl (minimálně 1 blok) Neurath celý duben vypnutý.

A co se týče přenosu sever-jih, existuje zajímavý návrh, který spočívá v tom, že se zóna DE/AT rozdělí na dvě (podél úzkých míst gridu), které se budou provozovat zvlášť. Každá bude mít své problémy (sever-vítr, jih-FV), ale i svá řešení. Každopádně je to cesta k eliminaci kruhových toků přes ČR.

Děkuji za korektní diskuzi a loučím se.

0/0
30.4.2014 7:53

T86o61m92á13š 48T97a22t61í67č21e79k 5280112780178

Kde je víra, tam jsou fakta zbytečná. A jádro je Zlo! ;-)

+1/0
27.4.2014 15:59

P78e85t75r 44N19e77j75e39d54l78ý 3303443268720

Tak neviděl bych to tak tragicky:-). My jako technici jsme pragmatici a zajistíme veřejnosti energetiku jakou si žádá popř. v kterou většinově věří. Ostatně na tomto principu funguje zastuptelská demokracie:-). Jenom jde o to, aby veřejnost jaksi byla srozuměna s tím, že případné technické/ekonomické excesy bude muset platit. A ono obvykle když dojde na placení, tak se veřejnosti moc nechce. Ostatně už nyní v EU nenajdete nikoho, kdo by si na ceny elektřiny nestěžoval:-).

0/0
27.4.2014 17:04

P63e87t12r 13N98e72j56e23d22l57ý 3903543248740

Tak britská vláda samozřejmě buduje zdroje, které budou představovat páteř národní energetiky a neřeší zdroje na lokální úrovni, to si řeší příslušné samosprávné celky a radnice. Technická realita je taková, že elektroenergetika je doposud založena na velkých centrálních zdrojích, které operátorům sítě poskytují systémové služby a udržují celý systém ve stabilním stavu. Chcete-li je to „hřiště pro velké hochy“.

Koncepce tzv. decentralizované energetiky na bázi OZE, často zmiňovaná (bohužel) osobami bez technického vzdělání a obvykle s hurvínkovskými představami o řízení distribučních a přenosových sítí, je jemně řečeno ještě v plenkách a bude trvat minimálně několik desetiletí, než se více prosadí v praxi. Navíc je podmíněna výstavbou celého nového segmentu energetiky, tj. akumulací velkých množství elektřiny za ekonomicky přijatelných podmínek (což zdůrazňuji). A jen tak mimochodem, pokud toto bude technicky a ekonomicky dotaženo, tak tento byznys rovněž velmi rychle převezmou „velcí hoši“, kteří ovládají distribuční sítě:-) (obvykle jsou totiž DS vlastněny dcerami velkých energetických firem, i když samozřejmě se zde dají najít "malí hoši").

Jinak samozřejmě na lokální úrovni se postupně ekonomicky prosazují OZE (samozásobení popř. net-metering apod.), včetně FVE. S tím, že prozatím na ně nedopadají externality (akumulace, řízení sítí apod.). Asi se shodneme na tom, že třeba FVE budou v UK vždy „cinkrlátkem“ na úrovni DS a nikdy nebudou hrát významnější roli na národní úrobni. Ostatně v DE jich mají 35 GW a jejich výroba je z hlediska státu marginální a přináší více problémů než užitku.

0/0
29.4.2014 8:39

J50a53n 76N51o95v57á74k 6694724796753

Ano, japonské společnosti se za Fukušimu Daiči taky nechce platit, ale musí.

0/0
29.4.2014 12:43

Z87d20e32n48e33k 27J62i95r87o14u32š76e25k 8110152604640

A Kartágo musí být zničeno !

0/0
27.4.2014 17:27NOVÝ KODEX BLOGERA

Petice

Jaké jsou novinky kromě Politické arény? Podívat se můžete tady.

ŽebříčkyRedakční blogy

 • Redakční
        blog
 • Blog info
 • První pokus
 • Názory
        a komentáře

TIP REDAKCI & RSS

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.