Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Přistřihování křídel německým Ikarům obnovitelných zdrojů

Němečtí síťoví operátoři musí přechodně omezovat výrobu přímořských větrných parků, protože nemají dostatečně dimenzovanou technologickou infrastrukturu.

Nedávno jsem na blogu publikoval článek o problematice přetoků elektřiny z německých přímořských větrných elektráren přes polskou a českou přenosovou síť. S jistou blogovou nadsázkou jsem se zmiňoval o tom, že Česká republika a Polsko občas představují v oblasti elektrických sítí „spolkové země“, přes které se stále častěji valí neočekávané přívaly elektřiny z německých obnovitelných zdrojů k německým spotřebitelům.
Opět s jistou nadsázkou lze konstatovat, že v případě úspěšného přenosu větrné elektřiny až na české a polské hranice jsou němečtí síťoví operátoři „z nejhoršího venku“, protože dále už jim pomáhají Poláci a Češi. Nabízí se logická otázka, zda Němci činí či nečiní dost pro to, aby si svoje problémy s výrobou elektřiny v OZE vyřešili sami. Pokusím se čtenářům prezentovat některé informace.
Politická vůle formulovaná prostřednictvím zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie je velmi silný argument, ovšem fyzikální a technickou realitu nelze měnit hlasováním v parlamentu. V oblasti výroby elektřiny to znamená, že konkrétní síťový operátor může připustit pouze natolik vysoký podíl preferované výroby elektřiny v OZE, kolik mu reálně a aktuálně dovoluje stávající technologická infrastruktura. Jednoduše řečeno, musí si „poskládat“ síť tak, aby např. nedošlo k přetížení přenosových linek nebo transformátorů. V případě nezvládnutelně vysokých náhlých nárůstů výroby elektřiny v OZE má operátor k dispozici v podstatě jediný prostředek, jak zabránit vzniku sekvence přechodových dějů, na jejímž konci může být v nejnepříznivějším případě rozsáhlý blackout. Tím prostředkem je omezení výroby popř. odpojení OZE, které lokálně přetěžují např. zmiňované přenosové linky či transformátory.
Německý zákon na podporu OZE je formulován tak, že redukce preferované výroby resp. vypínání OZE je sice krajní řešení, nicméně ani nejzapálenější propagátoři OZE si nemohli dovolit riskovat technický kolaps, takže vypínat momentálně zdivočelé OZE za určitých podmínek lze.
Abych nemlátil prázdnou slámu, odkazuji tímto čtenáře na stránky EON Netz se statistikou „řízení energetických zdrojů“ za rok 2011. Pouze tento operátor provedl za rok 2011 celkem 332 vypnutí OZE v rozsahu cca 600 položek. Již zběžné nahlédnutí do tabulky čtenáře přesvědčí, že redukce výroby z OZE byla v některých dnech značná a dlouhodobá. Podle údajů v německém tisku jsou některé větrné parky vypínány v rozsahu až čtvrtiny roční doby možného provozu. Varující je rovněž každoroční nárůst počtu těchto zásahů - čtenáři si mohou na odkazované stránce prohlédnout statistiky EON Netz od roku 2004. Mimo jiné i v této souvislosti mají osoby postižené elektrotechnickým vzděláním dost velký problém akceptovat politické proklamace o plánech výstavby dalších desítek tisíc MW instalovaného výkonu OZE v severním Německu, když už nyní nemohou být všechny využívány dle stávajících výrobních možností a jsou čím dál tím větší potíže, jak je do sítě připojit a umožnit jim smysluplnou činnost.
Je logické, že s takto redukovanou výrobou z důvodu stávajících síťových technologických omezení by někteří provozovatelé OZE prodělali kalhoty, a to dokonce i se zákonem garantovou výkupní cenou a povinným odkupem elektřiny, takže do zákona prolobovali finanční kompenzaci od síťových operátorů za ušlý zisk, ačkoliv vypínání zdrojů primárně iniciují oni sami svoji nepredikovatelnou výrobou rezultující v přetěžování infrastruktury. Je vidět, že technici se mají od politiků a určité části ekonomů ještě hodně co učit.
Nedávno jsem prezentoval údaje z 50 Hz Transmission o jedné třetině silně zatěžovaných linek a celkově 5000 hodinách provozu s mezním zatížením ročně. Podle zde prezentovaných údajů EON Netz musel v roce 2011 cca 600x odpojit určité OZE, protože jinak by už došlo k aktivaci elektrických ochran. Celkový počet vynucených vypínání OZE ze strany síťových operátorů v roce 2011 v Německu měl přesáhnout počet jeden tisíc. Dovoluji si tvrdit, že výše popsaná nouzová opatření budeme vídat v německé elektroenergetice stále častěji. Proč? Protože povolování a výstavba nových linek ZVN/VVN trvá 8-14 let, zatímco u velkých větrných parků pouze 2-4 roky, přičemž už nyní chybějí řádově tisíce kilometrů nových vedení. Podle mého osobního názoru by bylo jedinou cestou schválení opravdu „revolučně tvrdého“ zákona o vyvlastňování pozemků soukromých osob a obcí za účelem výstavby nových vedení, radikální zkrácení všech povolovacích a schvalovacích procedur, včetně procedury posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). Jsem opravdu převelice zvědav, zda zelení propagátoři OZE budou ochotni něco takového navrhnout a schválit.
Za stávající situace můžeme konstatovat, že nůžky mezi prudce rostoucí výrobou v OZE v Německu a velmi pomalu vzrůstajícími přenosovými kapacitami v regionu střední Evropy se stále rozevírají, což není dobrá zpráva nejenom pro Němce, ale ani pro nás a naše sousedy.
(Psáno pro blog.iDNES)
Petr Nejedlý 

Autor: Petr Nejedlý | neděle 19.2.2012 11:42 | karma článku: 34,77 | přečteno: 2638x
  • Další články autora

Petr Nejedlý

Německá energetická transformace – aktualizace 2017 (díl 3)

Závěrečný díl miniseriálu o energetické transformaci z pohledu plnění cílů v oblasti ochrany životního prostředí a klimatu, spolehlivosti dodávek energie a hospodárnosti.

21.5.2017 v 10:45 | Karma: 23,66 | Přečteno: 1443x | Diskuse| Věda

Petr Nejedlý

Německá energetická transformace – aktualizace 2017 (díl 2)

Pokračování miniseriálu o energetické transformaci z pohledu plnění cílů v oblasti ochrany životního prostředí a klimatu, spolehlivosti dodávek energie a hospodárnosti.

14.5.2017 v 10:59 | Karma: 17,46 | Přečteno: 829x | Diskuse| Věda

Petr Nejedlý

Německá energetická transformace – aktualizace 2017 (díl 1)

Poradenská společnost McKinsey od září 2012 pravidelně zveřejňuje analýzu, která na základě hodnocení patnácti parametrů názorně dokladuje postup energetické transformace.

9.5.2017 v 14:56 | Karma: 22,87 | Přečteno: 1378x | Diskuse| Věda

Petr Nejedlý

Jižní Austrálie, kraj bez baseloadu a po sérii blackoutů

Jižní Austrálie měla být globálním příkladem náhrady uhelných elektráren pracujících v základním zatížení obnovitelnými zdroji. K prvnímu blackoutu došlo za necelých pět měsíců.

23.4.2017 v 13:24 | Karma: 31,45 | Přečteno: 1498x | Diskuse| Věda

Petr Nejedlý

O jednom zimním týdnu a obnovitelných zdrojích v Německu

Elektroenergetika musí zajistit spolehlivé dodávky elektřiny i za nejnepříznivějších podmínek, které v případě obnovitelných zdrojů určují přírodní vlivy.

26.3.2017 v 14:08 | Karma: 35,13 | Přečteno: 1590x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla matka Rakušanovi

25. dubna 2024  16:02,  aktualizováno  18:09

Na jednání výboru pro bezpečnost Sněmovny kvůli snaze opozičního ANO zřídit vyšetřovací komisi k...

Digitální stavební řízení od července bude, slíbil Bartoš. Provoz přirovnal k D1

25. dubna 2024

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš ve čtvrtek prohlásil, že digitální stavební řízení bude...

Deník Metro rozšiřuje regionální zpravodajství a zvyšuje náklad

25. dubna 2024

Deník Metro z portfolia mediální skupiny MAFRA posiluje přítomnost v regionech a zároveň zvyšuje...

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

25. dubna 2024  16:23

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní...

  • Počet článků 157
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3028x
Autor je absolvent ČVUT, fakulty elektrotechnické, specializace jaderné elektrárny. Od ukončení studií v r. 1988 pracuje ve společnosti ČEZ a.s., jaderná elektrárna Temelín - v současné době jako manažer útvaru technika, Výstavba jaderných elektráren. Profesně se zabývá elektroenergetikou, zvláště jadernou energetikou. Ačkoliv je technicky vzdělán, zajímá se rovněž o historickou religionistiku (z pohledu ateisty) a cizí jazyky (angličtina, němčina, ruština, francouzština).