Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Itálie se vrací k jaderné energii aneb když dva dělají totéž

Jsou to tři týdny, co jsem zde komentoval švédský příklon k jaderné energii. Teď je tedy na řadě Itálie. Logicky jsou nasnadě otázky: proč zrovna Itálie a proč zrovna nyní?

Popravdě řečeno, nejedná se o nijak překvapivou nebo zcela novou informaci. O návratu Itálie k jádru už hovořil ve své předvolební kampani nynější premiér Silvio Berlusconi, a to již v létě roku 2008. Téma se však znovu objevilo v médiích před několika dny, kdy zpravodajské agentury informovaly o jednání Silvia Berlusconiho s Nicolasem Sarkozym. Politici oznámili, že francouzský energetický gigant EdF pomůže italskému partnerovi, tj. firmě ENEL, s výstavbou "nejméně čtyř" jaderných bloků. Ohlášený počet nových jaderných elektráren nemusí být definitivní. Ministr hospodářství Claudio Scajola loni v říjnu prohlásil, že do roku 2030 bude Itálie potřebovat osm až deset jaderných reaktorů. Itálie se rozhodla odstoupit od jaderné energetiky po havárii v Černobylu v roce 1986, a to na základě výsledků referenda z listopadu 1987. Švédsko se rozhodlo už v roce 1980 v referendu iniciovaném havárií v Three Mile Island v předchozím roce. Zatímco Švédsko zvolilo kompromisní variantu pokračování provozu provozovaných a rozestavěných jaderných elektráren až do skončení jejich životnosti, Itálie se rozhodla k úplnému ukončení jaderného programu. V osmdesátých letech měla Itálie v provozu čtyři jaderné elektrárny:

Zdroj: IAEA Power Reactor Information System Na první pohled se zdá, že Italové nemuseli mít s odstoupením od jádra žádný zásadní problém. Ovšem v přehledu jsem neuvedl dva bloky elektrárny Montalto di Castro o výkonu 982 MWe, jejichž výstavba byla zahájena v roce 1982 a v roce 1987 se již nacházely ve vysokém stupni rozestavěnosti. Nabízí se zde určitá paralela s rozhodováním o dostavbě resp. ukončení výstavby prvních dvou bloků elektrárny Temelín. I v České republice byly vznášeny požadavky na vyhlášení celonárodního referenda.

Torzo reaktorového bloku elektrárny Montalto di Castro Zdroj: Wikipedia (DE) Latiníci říkají: „Vox populi, vox Dei“. Nebo-li „Hlas lidu, hlas Boží“. Ovšem hlas lidu má svůj ekonomický ekvivalent. V důsledku svého rozhodnutí z roku 1987 vyráběla Itálie v roce 2007 zhruba 60% elektřiny z plynu, přičemž dovoz elektřiny činil hrozivých 14% její spotřeby. Výsledkem je cena elektřiny, která je zhruba 1,6-krát vyšší než evropský průměr a dvakrát vyšší než ve Francii. Přitom není vůbec od věci podotknout, že značný podíl dovážené elektřiny pochází z francouzských jaderných elektráren... Italský ministr hospodářství Scajola označil odstoupení od jaderné energetiky za „strašlivou chybu“ a odhadl celkové hospodářské ztráty na 50 miliard Eur. Podotýkám, že za tuto sumu mohla Itálie vybudovat nejméně 12 bloků EPR 1600 MWe, které jsou momentálně ve výstavbě v Olkiluoto (Finsko) a Flamanville (Francie). Hodnota kontraktu s EdF na nové elektrárny je odhadována na dalších 40 miliard Eur. Nechci vznášet obecné soudy o horkokrevných jižanech a pragmatických seveřanech, ale z prezentovaných čísel je zřejmé, že švédský přístup k referendu o jaderné energetice byl mnohem racionálnější, protože umožnil „dožití“ provozovaných a rozestavěných jaderných bloků a nedávné přehodnocení původního stanoviska na základě zhodnocení bezpečnosti jejich dosavadního provozu. Je až příznačné, že jednoznačnou odpověď na otázku, zda se lépe rozhodli Švédové v roce 1980 nebo Italové v roce 1987, můžeme předložit až po více než dvaceti letech. S takovými časovými horizonty se totiž v energetice běžně pracuje. Je otázkou, zda si obyčejní Italové nadávající na nehorázné ceny elektřiny uvědomují, že se v důsledku jedná o jejich vlastní rozhodnutí. Samozřejmě měli právo jej udělat, ale ještě dodnes za něj každý měsíc musí platit a ještě dlouho platit budou. Psáno pro blog.iDNES. Petr Nejedlý

Autor: Petr Nejedlý | neděle 1.3.2009 12:40 | karma článku: 28,28 | přečteno: 2525x
  • Další články autora

Petr Nejedlý

Německá energetická transformace – aktualizace 2017 (díl 3)

Závěrečný díl miniseriálu o energetické transformaci z pohledu plnění cílů v oblasti ochrany životního prostředí a klimatu, spolehlivosti dodávek energie a hospodárnosti.

21.5.2017 v 10:45 | Karma: 23,66 | Přečteno: 1443x | Diskuse| Věda

Petr Nejedlý

Německá energetická transformace – aktualizace 2017 (díl 2)

Pokračování miniseriálu o energetické transformaci z pohledu plnění cílů v oblasti ochrany životního prostředí a klimatu, spolehlivosti dodávek energie a hospodárnosti.

14.5.2017 v 10:59 | Karma: 17,46 | Přečteno: 829x | Diskuse| Věda

Petr Nejedlý

Německá energetická transformace – aktualizace 2017 (díl 1)

Poradenská společnost McKinsey od září 2012 pravidelně zveřejňuje analýzu, která na základě hodnocení patnácti parametrů názorně dokladuje postup energetické transformace.

9.5.2017 v 14:56 | Karma: 22,87 | Přečteno: 1378x | Diskuse| Věda

Petr Nejedlý

Jižní Austrálie, kraj bez baseloadu a po sérii blackoutů

Jižní Austrálie měla být globálním příkladem náhrady uhelných elektráren pracujících v základním zatížení obnovitelnými zdroji. K prvnímu blackoutu došlo za necelých pět měsíců.

23.4.2017 v 13:24 | Karma: 31,45 | Přečteno: 1498x | Diskuse| Věda

Petr Nejedlý

O jednom zimním týdnu a obnovitelných zdrojích v Německu

Elektroenergetika musí zajistit spolehlivé dodávky elektřiny i za nejnepříznivějších podmínek, které v případě obnovitelných zdrojů určují přírodní vlivy.

26.3.2017 v 14:08 | Karma: 35,13 | Přečteno: 1590x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Rozepře o důchodové reformě i ústavní žaloby. Promluví stínová vláda hnutí ANO

25. dubna 2024  10:15,  aktualizováno  10:21

Přímý přenos V atriu Poslanecké sněmovny proběhne tisková konference stínové vlády hnutí ANO. Poslanci zřejmě...

Langšádlová končí jako ministryně pro vědu a výzkum, oznámila TOP 09

25. dubna 2024  8:08,  aktualizováno  10:15

Helena Langšádlová z TOP 09 končí ve vládě Petra Fialy. „Předsednictvo TOP 09 děkuje ministryni pro...

Družku bil, přeřezal jí šlachy. Soud muži za dlouhodobé týrání potvrdil devět let

25. dubna 2024  8:49,  aktualizováno  10:13

Olomoucký vrchní soud zamítl odvolání Tomáše Heráka ze Šumperska, kterému krajský soud za...

SOCDEM žene Paroubkovu suverenitu k soudu. Žádá její vyřazení z voleb

25. dubna 2024  10:13

Sociální demokracie (SOCDEM) tvrdí, že koalice ČSSD, kterou ministerstvo vnitra zaregistrovalo pro...

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...

  • Počet článků 157
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3028x
Autor je absolvent ČVUT, fakulty elektrotechnické, specializace jaderné elektrárny. Od ukončení studií v r. 1988 pracuje ve společnosti ČEZ a.s., jaderná elektrárna Temelín - v současné době jako manažer útvaru technika, Výstavba jaderných elektráren. Profesně se zabývá elektroenergetikou, zvláště jadernou energetikou. Ačkoliv je technicky vzdělán, zajímá se rovněž o historickou religionistiku (z pohledu ateisty) a cizí jazyky (angličtina, němčina, ruština, francouzština).